22 Haziran 2015 Pazartesi

Yaz Okuma Şenliği 2015


Merhabalar...


Askerde gideceğim için Güz Okuma Şenliğini yarım bırakmış ve askerde olduğum için Kış ve Bahar Okuma şenliklerine katılamamıştım. Neyse ki vatani görevimizi sağ sağlim tamamlayıp geldik. Neyse geçelim yaz okuma şenliğine.


Her kitap için kısa kısa yorumumu bırakacağım.


TOPLAM 605 PUANLA ŞENLİĞİ TAMAMLAMIŞ BULUNMAKTAYIM.


Son Durum:

Göğün Ateşleri - Robert Jordan - Okundu.

Çanakkale Destanı - Suat Turgut - Okundu.
Büyünün Rendi - Teryy Pratchett - Okundu.
Edep Ya Hû - Mehmet Anıl - Okundu.
Ermeni Masallara - Feyza Zaim - Okundu.
Kurucunun Kızı - Amy Angel -  Okundu.
Son Kurtadam - Glen Duncan - Okundu.
Son Eseri - Halide Edip Adıvar - Okundu.
Sonsuza Kadar - Susanna Tamaro - Okundu.
Bir Fasit Daire - Berna Durmaz - Okundu.
Aslan, Cadı ve Dolap - C.S. Lewis - Okundu.
Prens Caspian - C.S. Lewis - Okundu.
Şafak Yıldızının Yolculuğu - C.S. Lewis - Okundu.
Gümüş Sandalye - C.S. Lewis - Okundu.
At ve Çocuk - C.S. Lewis - Okundu.
Büyücünün Yeğeni - C.S. Lewis - Okundu.
Son Savaş - C.S. Lewis - Okundu.
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry - Okundu.
Sistem - Karl Olsberg - Okundu.
Boynuzlar - Joe Hill - Okundu.
Roberandom - J.R.R. Tolkien - Okundu.
Kıyamet Az Sonra - Charlie Human - Okundu.
80 Günde Dünya Gezisi - Jules Verne - Okundu.
Kan Şarkısı - Anthony Ryan - Okundu.
Kafes - Josh Malerman - Okundu.
Biz Ucuz Adamlardık - Angutyus - Okundu.
A'mâk-ı Hayal - Filibeli Ahmed Hilmi - Okundu.
Sınırdaki Ev - William Hope Hodgson - Okundu.
Demir Ökçe - Jack London - Okundu.
Cthulhu'nun Çağrısı - H.P. Lovecraft - Okundu.
Biz - Yevgeni Zamyatin - Okundu.
Trendeki Kız - Paula Hawkins - Okundu.
Yıldız Tozu - Neil Gaiman - Okundu.
Tek Bacaklı Yolcu - Herta Müller - Okundu.1. Kategori (10 puan): Kısaltılmış hali (versiyonu) çocuk kitabı olarak da yayınlanmış bir kitap.


80 Günde Dünya Gezisi - Jules Verne - 227 sayfa - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.

Jules Verne efsanedir.

Yorumum: Buz gibi bir adamdır Phileas Fogg. Tam anlamıyla bir İngilizdir. Hiç bir yere geç kalmaz veya erken gelmez. Gerekmedikçe konuşmaz hatta hiç konuşmaz. Bir gün kulüpteki arkadaşlarıyla Dünya'yı 80 günde gezeceğini iddia eder ve bunun için servetinin yarısı üzere bahse girer. Bu zorlu yolculuğa hemen başlamalıdır. Daha o gün işe giren uşağı Passepartout ise oldukça şaşkındır ve Efendisi ile o da Dünya'yı gezmek zorundadır. İngiltere'de aynı günlerde bir sosyete bankasından 55 bin pound para çalınmıştır. Fix isimli polis ise bu hırsızın Fogg olduğundan emindir ve Fogg ve Passepartout'un peşine düşer.  Fransız uşak bu yolculuk ile Efendisi tam anlamıyla tanıyacaktır.

Puanım: 5 / 32. Kategori (10 puan): Bir çizgi roman veya foto roman.Çanakkale Destanı - Suat Turgut - 336 sayfa - 2023 Yayıncılık.

Ablam fuardan almış bunu sağ olsun. Çanakkale başka söze gerek var mı? 

Yorumum: Harikulade ve gayet anlaşılır bir Cizgi-roman okurken içinde kayboluyorsunuz.

Puanım: 5 / 5


3. Kategori (10 puan): 600 sayfadan uzun bir kitap.


Göğün Ateşleri - Robert Jordan - 1046 - sayfa - İthaki Yayınları.

İlk dört kitabı daha önce okudum zaman zaman sıkıldığım yerlerde olsa bence Tolkien'in Orta Çağ evreninden sonraki en iyi fantastik evren diyebilirim.

Yorumum: Zaman Çarkı ağır bir seridir. Bu nedenle okuyucuyu ikiye bölmüştür. Kimi başlar ağır gelir bırakır. Kimi ise fantastik kitaplara aşinadır bu ağırlığı hiç hissetmez, hastası olur serinin. Göğün Ateşleri ise serinin beşinci kitabı. Başka okurlarda da duyduğum gibi şu ana kadar serinin en ağır kitabıydı. Rand değişiyor, dünyayı da değiştiriyor. Her karakterin didik didik edilmesi betimlemelerin çok olması okuyucuyu yoruyor. Ben ikiye bölünen okuyucuların arasında kaldım. Neyse genede kitap sonuyla insanı merak içinde bırakıp, okuyucuyu şaşırtıp altıncı kitaba hemen başlama isteği doğurmuyor değil.

Puanım: 5 / 4


4. Kategori (10 puan): Müzik temalı bir kitap ((Bir müzisyenin hayatı veya ana karakterlerden birinin müzisyen olduğu veya konusunun özünde müzik olan veya isminde müziği çağrıştıran bir kelime geçen bir kitap).


Kan Şarkısı - Anthony Ryan - 664 sayfa - İthaki Yayınları

Önceki şenliklerimden birine eklemiştim ama okuyamamıştım.

Yorumum: Vaelin al Sorna annesini kaybetmiştir ve daha 10 yaşındayken babası tarafından Altıncı Nişan'a verilmiştir. Altıncı nişan yıllarca süren eğitimlerden sonra ölümcül savaşçılar yetiştiren bir yerdir. Vaelin daha eğitimin ilk yıllarında garip şeyler yaşamaktadır. Zaman geçtikçe çeşitli savaşlara girecek, doğru bildiği yanlışlar ile karşılaşacaktır. Bunları yaşarken benliğinde bir ses, bir fısıltı vardır: Kan Şarkısı...

Puanım: 5 / 4,5


5. Kategori (10 puan): 1001 kitap listesinden bir kitap.


Sınırdaki Ev - Wiliam Hope Hodgson - 197 sayfa - İthaki Yayınları.

Beklentim yüksek.

Yorumum: Değişik bir kitaptı giriş bölümü güzeldi. Ortalara doğru açıkçası sıkıldım ve sonlara doğru kitap kendini toparlamış. Başka bir şey demeyeceğim. Belki ileri ki zamanlarda tekrar okurum.

Puanım: 5 / 3

6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.


Biz - Yevgeni Zamyatin - 250 sayfa - İthaki Yayınları.

Distopya edebiyatının babası sayılan bir kitapmış kendileri. Sovyetler Birliğinde 1921 yılında yasaklanmış.

Yorumum: İki yüz yıl savaşları sonunda Dünya tek bir devlet şekline gelmiştir. Devletin adıda zaten "Tek Devlet"tir. İnsanların ismi bile yoktur herkese bir harf ve numara verilmiştir. Her şey bir kurala bağlıdır: Bir lokmaya ne kadar çiğneyeceğin, ne kadar uyuyuyacağın, kiminle hangi günlerde seks yapacağın gibi. Benlik kavramı yoktur. Bizlik vardır. Koskoca dünya bir olmuştur. İnsanlar kendi deyimleriyle mutludur.

Tek Devlet İntegral isimli bir roket tasarlamıştır. Bu roket uzaya gönderilecek ve başka yaşam formları bulacak ve onlara da mutluluğu! tattıracaktır. İntegralin baş mühendisi D-530'ada bir günlük görevi verilmiştir. Yazdıkları İntegral roketine koyulacak ve uzaya postalacaktır. Elinizde tuttuğumuz kitap işte bu günlüktür.

Kişisel yorumuma gelirsek kitabın dili ağırdı ve bence çeviride de hata vardı. Aham şaham bir kitap değildi. Ancak verdiği mesajlar güzeldi. Bu kadar popüler olmasının nedeni distopya edebiyatının ilk örneği olduğu sanılması bence. Ancak Biz 1924 yılında yayınlamıştır. 1908 yılında yayınlanan Demir Ökçe distopya edebiyatının asıl öncüsüdür.

Puanım: 5 / 3

7. Kategori (10 puan): 1940'tan önce yazılmış, Türk edebiyatından bir kitap.


A'mak-ı Hayal - Filibeli Ahmet Hilmi - 218 sayfa - Kaknüs Yayınları.

1910 yılında yazılmış. Konusu da gayet ilgi çekici.

Yorumum: Raci fikirleri yüzünden bunalımdadır. İçinde bir şüphe vardır, kendisi "Bu şüphe ejderhası bütün bedenimi sarmıştı." demektedir. Bunalımlarından bir nebze olsun kurtulmak için kendisini içkiye vermiştir. Her gün önünden geçtiği bir mezarlık vardır ve bu mezarlığın eski bir ahşap kapısı vardır. Raci ne zaman baksa bu kapı kapalıdır. Ancak bir gün ahşap kapı açıktır merakına yenik düşer ve mezarlıktan içeri girer. Orada Aynalı Baba denilen bir bilge kişi ile karşılaşır. Aynalı Baba Raci'yi ney üfleyerek değişik hayal alemlerine sokar. Raci buralarda Buda ile Zerdüşt ile ve daha fazla ünlü sima ile karşılaşır. Ejderhalar ve nice garip mahluklar ile karşılaşır. Raci yaşadıkları ile çok şey öğrenir, içindeki bunalım artık yoktur. Ancak birgün Aynalı Baba ortalıktan yok olur Raci kendini Manisa Tımarhanesinde bulur.

Puanım: 5 / 4


8. Kategori (10 puan): İsminde yaz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların yaz mevsiminde geçtiği bir kitap.


Kıyamet Az Sonra - Charlie Human - 312 sayfa - İthaki Yayınları.

Kitabın kapağı bile gel beni oku diye çağırıyor. Beklentim tavanda. Kitap Güney Afrika'da geçiyor. E Afrika'da sıcak...

Yorumum: Nasıl bir kitaptı yahu. Tadı damağımda kaldı. Baxter Zevcenko 16 yaşındadır. Esme isimli bir kızla takılan, Örümcek ismine verdiği ve yaratık pornosu ticareti yapan çetenin kurucusudur. İnsanlara neredeyse hiç ismiyle hitap etmez. Örneğin: Sakallı, Astım Spreyi Çocuk, Gerizekalı vs. Kendini beğenmiş bir şekilde sürdürdüğü hayatından gayet memnundur. Annesi ve Babası bu hallerinden kurtulması için onu bir psikoloğa bile göndermektedir. Ancak ortalıkta gezen ve Dağ Katili ismi takılan biri/birileri genç kızları kaçırıp öldürmektedir. Baxter ise Esme kaçırılıncaya kadar Esme ye aşık olduğundan haberdar bile değildir. Ona göre diğer insanlar bir oyundaki rolü olmayan figüranlardan farklı değildir. Baxter çeşitli çabalar sonucunda Ronin isimli bir doğaüstü ödül avcısı ile tanışır ve Esme'yi kaçıranları bulmaya çalışacaklardır. Baxter Esme'yi ararken; benliğini bulacaktır.  Neden bu dünyada olduğunu keşfedecektir. Sonuç olarak İthaki Yayınlarından "Kill Baxter" isimli ikinci kitabı çevirmesine rica ediyorum.


Puanım: 5 / 4


9. Kategori (10 puan): Herkesin tüm kitaplarını okumasını gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan/şairden bir kitap. (Bu vesileyle kitabı ikinci kez okusanız da olur).


Bir Apaçi Masalı 4 - Biz Ucuz Adamlardık - Angutyus - 245 sayfa - Okuyan Us Yayınları.

Bilen bilir "Angutyus Reyiz"

Yorumum: Angutyus'un macerası kaldığı yerden devam ediyor. Yine aldanıyor, yine aldatılıyor ve annesine bir daha diyor "Artık o numarayı aramayın" Son olarak serinin diğer kitaplarına göre daha akıcı bir kitaptı. Laf salatası azda olsa vardı.

Puanım: 5 / 3,4


10. Kategori (10 puan): Bir iki kitabını okuyup külliyatını okumayı gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan bir kitap.


Demir Ökçe - jack London - 320 sayfa - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.

Jack London candır can... :)

Yorumum: Jack London'un benim için yeri ayrıdır. Kitaplarını okurken hiçte bir klasik okur gibi hissetmem kendimi. Daha önce Jack London'un Beyaz Diş, Demir Yolu Serserileri, Ateş Yakmak, Adem'den Önce, Martin Eden ve Vahşetin Çağrısı kitaplarını okudum. En ağır kitabı Martin Eden'di. Demir Ökçe'de Martin Eden kadar olmasa da ağır bir kitap. Martin Eden'de Martin isimli bir işçi konuk olduğu evde sanırım Marta isimli bir kızdan hoşlanıyor ve onun gözüne girebilmek, etkileyebilmek için kitap okumaya ve daha sonra yazarlığa adım atmasına tanık oluyorduk. Demir Ökçe'de ise cinsiyetler değişmiş: Avis isimli bir sosyete kızının evlerinde düzenlenen gecede Ernest isim bir sosyalist ile tanışması ve kendini hen Ernest'e hemde sosyalizme kaptırmasına tanık oluyoruz. Elimizde tuttuğumuz kitapta Avis'in yazdığı ve bir ağaç kovuğunda bulunan el yazması ve bu el yazması tam 700 yıl sonra bulunuyor, yıl olmuş artık 2700 küsür. 2700'lü yıllarda çeşitli dipnotlarla hazırlanmış ve sunulmuş bir kitap gibi Demir Ökçe. Ezilen işçi sınıfı ve halkı sömüren kapitalist sınıf karşı karşıya. Kitapta konu edilen düzen sanki günümüzden bahsediyor. Jack London bence müthiş bir öngörü ile yazılmış.

Puanım: 5 / 4


11. Kategori (10 puan): Bir öykü kitabı.Bir Fasit Daire - Berna Durmaz - 120 sayfa - Can Yayınları.

Şenliklerde olmasa öykü kitabı alıp okuyacağımız yok. :)

Yorumum: Kitapta 13 öykü ve yaklaşık 10 karakter var. Bütün öyküler birbine geçmiş hepsi birbirine etki ediyor. Öyküler bir fasit daire içinde kitap zaten bir fasit daire...

Puanım:5/3,8


12. Kategori (10 puan): Okuma yazmayı öğrendiğiniz yıl ödül almış bir kitap (Eğer çok zorlanıyorsanız kitap bulmada, o yıl ödül almış bir yazardan bir kitap. O yıl Nobel Edebiyat Ödülü almış yazarlara bakabilirsiniz mesela).Yıldız Tozu - Neil Gaiman - 344 sayfa - İthaki Yayınları

The 1997 British Fantasy Award Winners (Best Anthology/Collection).

Yorumum: Yıldız Tozu ile ilk Neil Gaiman kitabımı bitirdim. Tristran'ın verdiği sözün peşinden gidiyoruz bizde. Aşk, arkadaşlık macera ve fantastik ögeler güzelce işlenmiş kitapta. Ancak bana macera kısmı biraz eksik geldi. Yine de sırf Tristran'ın saflığı, efendiliği ve kişiliği için okunmalı.

Puanım: 5 / 4

13. Kategori (10 puan): Tiyatroya uyarlanmış bir roman veya öykü veya şiir (Doğrudan tiyatro eseri olarak yazılmış kitaplar kapsam dışı) Bu fikri de sevgili Neslihan kullanmıştı geçen şenliğin "kendi teman" kategorisinde. Ciddi tiyatro severler var aramızda. Onlara da selam olsun buradan.


Aslan, Cadı ve Dolap - C.S. Lewis - 187 sayfa - Doğan Egmont.

Fazla söze gerek yok.

Yorumum: Çocuk kitabı sonuçta ama genede beğendim ben. 

Puanım: 5 / 3,5

14. Kategori (10 puan): Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış kadın bir yazardan bir kitap.


Tek Bacaklı Yolcu - Herta Müller - 158 sayfa - Siren Yayınları.

Konusu ilgi çekici. Yaşamaya Bak'ı yarım bırakmıştım, 30 sayfa zor dayandım. Tek Bacaklı Yolcu üzme beni, üzme beni.

Yorumum: İrene isimli bir mültecinin Almanya'ya gidip orada çektiği yabancılaşmayı anlatıyor. Ama baskıdan mı çeviriden mi anlamadım kitapta birden başka konuya atlama, anlamsız cümleler vardı ve konuşma çizgileri yoktu. Nadine Gordimer'den sonra Herta Müller'de bitmiştir benim için.

Puanım: 5 / 1,5


15. Kategori (10 puan): Adı sıfat tamlaması bir kitap.


Trendeki Kız - Paula Hawkins - 360 sayfa - İthaki Yayınları 

Popüler kitap.

Yorumum: Yok arkadaş ben anlamıyorum. Bu kitaplar nasıl çoksatar oluyor? Moda oldu artık 300 sayfa yaydıra yaydıra konuyu anlat son 100 sayfada akıcılık ile olayı çöz. Filmi iş yapar orası ayrı...

Puanım: 5 / 3


16. Kategori (10 puan): Polisiye/gerilim/korku türünde bir kitap.


Cthulhu'nun Çağrısı - H.P. Lovecraft - 232 sayfa - İthaki Yayınları.

Çok övülüyor. Bakalım nasılmış.

Yorumum: Kitap 4 kısa, 4 uzun olmak üzere 8 öyküden oluşuyor. Öykülerden bazılarını beğendim bazılarını ise pek beğenmedim. Korku türü diye geçiyor ama ben hiç korkmadım. Öykülerde karakterler gördüklerini tanımlarken: "Tarif edilemez bir görüntü" "Açıklanamaz bir yaratık" "Hiçbir şeyin tarif edemeyeceği bir ses" vs. tanımlamalarda bulunuyorlar. Açıkçası insanları hiçlik ile korkutmaya/ürkütmeye çalışmış yazar. 3-4 öyküde böyle şeyler yok olaylar, olgular her şey netti ben bunları daha çok beğendim.

Puanım: 5 / 3


17. Kategori (10 puan): İlk baskısını 2013'te veya daha sonra yapmış bir kitap (Yabancı kitaplarda Türkçe baskısının çıktığı tarih olur).


Kafes - Josh Malerman - 330 sayfa - İthaki Yayınları.

Çok reklamı yapıldı. Okuyucular meraklara geldi...

Yorumum: Öncelikle kitap korku kitabı değil daha çok insanı meraklandıran, acaba ne olacak dedirten bir kitaptı.
Dünyada bir şey vardır ne olduğu kimse bilmemektedir. Onlara baktığınızda bir anda delirip ve vahşileşip canınıza kıymaktasınızdır. Bunun için dışarıda gözlerinizi açmamanız gerekmektedir. Malorie isimli kadın ise iki çocuğu ile birlikte bu dünyada yaşamaya çalışmış ve dört yaşlarındaki çocuklarını eğitmiştir. Onları öyle bir eğitmiştir ki çocuklar adeta bir robot olmuştur. Çocuklar ise böyle bir dünyada gözlerini açtıkları için yada açamadıkları için yaşlarına göre oldukça fazla olgunluğa ve keskin kulaklara sahiptir. İşte Malorie ve iki çocuğu kaldığı evin arkasındaki nehirden bir sandal ile belirsiz bir yolcuğa çıkacaktır. Malorie bu yolcukta geçmişiyle de yüzleşecektir. 

Puanım: 5 / 4


18. Kategori (Her kitap 10 puan, 3 kitabı da okuyana ekstradan 20 puan, toplam 50 puan)Avrupa edebiyatından üç kitap. Kitapların biri İngiliz, biri Fransız, biri Alman edebiyatından olmalı. Türk edebiyatı kapsam dışı.


Prens Caspian - C.S. Lewis - 228 sayfa - Doğan Egmont.

;)

Yorumum: Bence Aslan, Cadı ve Dolap'a göre daha iyi bir kitaptı. Güzel mi? Güzel.

Puanım: 5 / 4Küçük Prens - Antonie de Saint-Exupéry - 110 sayfa - İthaki Yayınları.

Bunu da bilmeyen hiç yoktur herhalde.

Yorumum: Büyüklerin dünyasına küçüklerin gözünden bir bakış. Büyüklerin hırsları, kibirleri, monotonlukları bir garip geliyor küçük prens'e kendisininde dediği gibi: "Büyükler çok acayip insanlar."

Puanım: 5 / 4,5
Sistem - Karl Olsberg - 375 sayfa - Can Yayınları.

Meraklardayım.

Yorumum: D.I. isimli bir şirketin Google ile rekabet edebilecek seviyede D.I.N.A. adlı bir sesli arama motoru vardır. Çalışanlardan biri D.I.N.A.'nın kaynak kodu ile oynayıp ortaya süper bir sanal zeka çıkar. Kendini korumak için insanları öldürmekten çekinmez. Cinayetleri D.I.'ın yönetim kurulu başkanı Mark2ın üstüne atmaktan da çekinmez. Bu süre zarfında kendine müttefikler bulur ancak karşısında sadece iki düşman vardır Mark ve Lisa...

Puanım: 5 / 4


19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Aynı yazardan üç kitap. (Kitaplar aynı seriye ait olabilir).


Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu - C.S. Lewis - 255 sayfa - Doğan Egmont.

Yorumum: İlk iki kitaptan (basılış sırasına göre) daha sönüktü bu roman. Sanki bir amacı yoktu ama sade ve anlaşılırdı.

Puanım: 5 / 3


Gümüş Sandalye - C.S. Lewis - 241 sayfa - Doğan Egmont.

Yorumum: Seri kötüye mi gidiyor ne? Prens Caspain'in kayıp oğlunu anlatıyor. Ama ben pek beğenmedim.

Puanım: 5 / 3,5


At ve Çocuk - C.S. Lewis - 224 sayfa - Doğan Egmont.

Yorumum: Şafak Yıldızının Yolculuğu ve Gümüş sandalyeye göre güzel bir kitaptı. Gayet net ve anlaşılır.

Puanım: 3,8

20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.


Edep Ya Hû - Mehmet Anıl - 186 sayfa - Can Yayınları.

Yeniçeri ocağının 65. Orta'sına mensup bir acemi oğlan: Kız Ferhat'ın öyküsü.

Yorumum: Yeniçeri olması için, ailesinden koparılıp, önce bir paşanın sonra ise bir ağanın kapatması olan Kız Ferhat'ın öyküsüdür kendileri. Kitap akıcı olsa da rahatsız ediciydi. Ferhat maşaallah kucaktan kucağa geziyor. Buna ek olarak Genç Osman'ın tahtan indirilişi ve katledişi de arka planda işlenmiş.

Puanım: 5 / 3,5Büyünün Rengi - Terry Pratchett - 240 sayfa - Delidolu.

Diskdünya'ya giriş kitabı.

Yorumum: Kısa zaman önce kaybettiğimiz Pratchett'in Disk Dünyasının ilk kitabı. Açıkçası benimde Terry ölünce haberim oldu böyle bir seriden. Gelelim Büyünün Rengi'ne: Rincewind isimli başarısız ve büyücülük okulundan atılmış bir çakma büyücümüz var. Rincewind'in şehrine gelen İkiçiçek isimli dört gözlü de bir turistimiz. Amaann okuyun işte :)

Puanım: 5 / 4,5Ermeni Masalları - Feyza Zaim - 116 sayfa - Can Çocuk.

Masallar masallar...

Yorumum: İçinde Ermeni bölgelerine ait masallar mevcut, masum masum masallar. Şunu söylemeden geçemiyeceğim neredeyse her öyküdeki bayan karakterler koca meraklısı :D

Puanım: 5 / 3Kurucunun Kızı - Amy Angel - 270 sayfa - Yabancı Yayınları

İsmi bana kuru fasulyeyi çağrıştırıyor. :D

Yorumum: Akıcı, okumakta sıkıntı yok. Ancak abartıldığı gibi de ahım şahım bir kitap değil.

Puanım: 5 / 3,8

21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 50 puan, toplamda 80 puan): İsminde aynı kelimenin geçtiği üç kitap. ("Bir" sözcüğü kapsam dışı).

-Benim kelimem Son.


Son Kurtadam - Glen Duncan - 418 sayfa - İthaki Yayınları.

Beklentim çok yüksek bu kitaptan.

Yorumum: Benim için bir hayal kırıklığı oldu Son Kurtadam. Ne bileyim beklentim çok yüksekti ve kitapta konular çok ağır işliyordu. Ne yapalım :(

Puanım: 5 / 3,5Sonsuza Kadar - Susanna Tamaro - 161 sayfa - Can Yayınları.

Son-Sonsuz umarım sıkıntı çıkmaz. :)

Yorumum: Mateo hayatta her şeyini kaybetmiştir. Dağ başına yerleşmiş burada 15 yıl geçirmiş ve gelen geçenlerin uğradığı bir keşiş olmuştur. Kitap hiza Mateo'nun bu konuma nasıl geldiğini açıklar ayrıca Mateo'nun kendi hayat muhasebesidir.

Puanım 5 / 3,5
Son Eseri - Halide Edib Adıvar - 207 sayfa - Can Yayınları.

İlk defa Halide Edib Adıvar okuyacağım.

Yorumum: Nasıl bir kitaptı öyle. Neden daha önce Halide Edib okumadım diye sorguladım kendimi. Feridun Hikmet isimli ana karakterimiz bir yazardır ve iki çocuğu vede mutsuz bir evliliği vardır. Ardından eşinin eski kocasının kardeşine aşık olur nam-ı değer Kamuran'a. Feridun Hikmet ikilem içindedir. Sizce ne yapmalıdır? Kişilerin psikolojilerini mükemmel yansıtmış yazar ve ben bu kitabı D&R'den 5 liraya aldım. Müthiş bir kitaptı. Tek kötü yani ise romanın zamanında Osmanlıca yazıldığı için eski cümleler çok fazlaydı.

Puanım: 5/4


22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.

-Benim temam fantastik dört kitap.Büyücünün Yeğeni - C.S. Lewis - 207 sayfa - Doğan Egmont.

Yorumum: Bence okuduğum altı kitap içindeki en güzel kitaptı. Kitap Narnia'nın nasıl oluştuğunu, Beyaz Cadı'nın nasıl ortaya çıktığını, sokak lambasının nasıl Narnia'ya geldiğini ve dolabın nasıl Narnia'a geçiş kapısı olduğunu anlatıyor. Bunları anlatırken ise müthiş bir olay örgüsü kullanıyor.

Puanım: 5 / 4,5Son Savaş - C.S. Lewis - 209 sayfa - Doğan Egmont.

Yorumum: Müthiş bir final kafalarda hiç soru işareti kalmamış. Her şey tek tek açıklanmış.

Puanım: 5 / 4,5Kaos Lordu - Robert Jordan - 1169 sayfa - İthaki Yayınları.

Yorumum: Arkadaş bir kitapta hiç mi 500 sayfa boyunca bir şey olmaz. 500 sayfa boyunca o oraya gitti bu buraya gitti, ara ara sıkıldım. 500 sayfadan sonra biraz hareketlenme oldu. Sonrasında hep dedim lanet olsun sana Zaman Çarkı.. :) Ama son 100 sayfa şahaneydi. O nasıl sondu öyle neler yapmış Jordan reis? Neyse bekle beni "KIlıçtan Taç"

Puanım: 5 / 4Boynuzlar - Joe Hill - 414 sayfa - Altın Kitaplar.

Yorumum: Konusu ilgi çekse de bence vasat bir kitap. Çoksatar olmasının tek nedeni de bence yazarın babasının Stephen King olması. Kitap kötü kitap mı kesinlikle değil. İnsanın içindeki şeytanın nasıl yavaş yavaş dışarı çıktığını ve insanların sana güzel güzel konuşurken içinden nelerin geçtiğini anlatıyor. Okunmasa da olur.

Puanım: 5 / 2,5


Eveeeet listem bu kadar. Hepsini olur da okursam 10576 sayfa okuyacağım.


Haydi kalın sağlıcakla...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder