16 Eylül 2015 Çarşamba

Fil Kadar Küçük - Jennifer Richard Jacobson | Yorum


Kitabın Türkçe Adı: Fil Kadar Küçük
Kitabın Özgün Adı: Small as an Elephant
Yazarı: Jennifer Richard Jacobson
Çeviren: Anıl Ceren Altunkanat
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 230
Tür: Aile, Çocuk, Genç, Çocuk psikolojisi.
Baskı Tarihi: Nisan, 2015
Fiyatı: 14 TL
Puanım: 5 / 4,5
Satın almak veya incelemek için: D&RKitapyurduİdefixBabilİlknokta,
Hepsiburada


NEDEN BU KİTABI OKUMAK İSTEDİM?


-Küçük bir çocuğun gözünden ve küçük bir çocuk üzerinden ilerleyen bir roman okumak istedim.


TANITIM (ARKA KAPAK):

"Filler tehlikeyi sezebilir. Onlar, yaklaşan tsunamiyi ya da depremi önceden hissedebilme kabiliyetine sahiptir. Ne yazık ki Jack bu yeteneğe sahip değildi. Bu yüzden, hayatının tepetaklak olduğu gün, hazırlıksız yakalanmıştı."

11 yaşındaki Jack, sabah uyanıp önceki gün annesiyle geldiği kamp alanında yalnız olduğunu fark eder. Akli dengesi yerinde olmayan annesinin daha önce de ortadan kaybolduğunu bilen ve buna alışkın olan Jack, diğer çocukların yapacağı gibi birilerine annesinin kayıp olduğunu haber vermek yerine kendi başının çaresine bakmaya karar verir. Annesini kendi bulacaktır. Bunun için yapması gerekenlerse önce karnını doyurmak, sonra da kamp alanından evine dönmenin yolunu bulmaktır.


YORUMUM:


Öncelikle bu benim ilk defa uzun uzadıya yaptığım bir kitap yorumu, daha öncede kitap yorumlarım olmuştu ama şenlik listelerimde kısa kısa yaptığım yorumlardı. Bir hatam olursa affola. Neyse yorumumuza geçelim...
"Eski zamanlardan kalma filli bir ayracım vardı. Böyle bir görüntü çıktı ortaya"


Kitaba başlarken çok fazla beklentim yoktu. Kitap fazla gündemde durmuş, çok fazla tanıtımı yapılmış bir kitap değildi. Ancak kitap bence gayet başarılıydı. Jack'in, 11 yaşında bir çocuğun sorunlarını tek başına çözmek istemesi çok cesur bir davranıştı.

Zaman zaman kitabı okurken sıkılabiliyorsunuz. Bunun nedeni ise: Jack'in başına gelenler gayet sıradan ve aksiyonsuz olduğu için okurken fazla heyecana kapılmıyorsunuz ama Jack bir çocuk daldan dala atlaması, kovalamadan kovalamaya koşmasını beklemek biraz saçmalık. 11 yaşındaki bir çocuk gibi hissetmeliyiz ve ona göre yargılamalıyız kitabı.

Toparlamak istersek Jack'in annesi akli dengesi yerinde olmayan biri, Jack'de kafayı fillerle bozmuş ya neyse :) Annesini tek başına bulmak için cesurca kararlar vermesi ve bunu çevresine çok çaktırmaması gerekiyor. Annesine duyduğu sevgi ise müthiş yansıtılmış ve annesini ondan ayıracaklar diye ödü patlıyor. Sonuç olarak gayet güzel bir kitaptı. 

Kitaptan kırdığım 0,5 puan ise kapağın aşırı basitliği yüzündendi. Tamam özgün kapağıyla nerdeyse birebir aynı kapağı kullanmışlar ama fil kadar küçük yazısını basitçe "comic sans" ile yazmaları sanki bana alelacele yapılmış bir iş gibi geldi. Neyse ki İthaki sonradan durumu düzeltmiş. Kitabın özgün kapağını aşağıda görebilirsiniz.
"Yahu siz hiç küçükken çarşıda, pazarda kaybolmadınız mı? Ben çok kayboldum. O yüzden Jack'i çok yakın hissettim kendime."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder