23 Eylül 2015 Çarşamba

Güz Okuma Şenliği 2015


Merhabalar, müthiş geçen bir Yaz Okuma Şenliği sonrası sıra geldi Güz Okuma Şenliğine. 2014 'deki Güz Okuma Şenliğini yarım bırakmıştım. Çünkü askere gitmiştim. Bir aksilik çıkmazsa 2015 Güz Okuma Şenliğini bitireceğim.

Gelelim listeme...

1. Kategori (10 puan): Şenliğimizin destekçisi İthaki Yayınları'ndan çıkan bir kitap.Üç Cisim Problemi - Cixin Liu - 412 sayfa - İthaki Yayınları.

Kitap Ağacı Bilim Kurgu Kulübü ile birlikte 25 Kasımda okumaya başlayacağız.

Yorumum: Kitap Çin'deki Kültür Devrimiyle başlıyor. "Uzaylılar ile ne alaka" demenizi duyar gibiyim. Bu devrim sırasında babası öldürülen ve daha sonrada siyasi itibarını kaybeden Ye Wenjie isimli bir kadın Kızıl Sahil isimli bir projeye dahil edilir. Aradan 38 yıl geçer... Wang Miano isimli bir Nanoteknoloji profesörü önemli bir toplayntı olduğu söylenerek, bir toplantıya davet edilir. Bu toplantıda yaşanan bir krizin olduğu ve bu krizin tüm Dünya'yı tehdit ettiği söylenir. Profesör Wang'a ise çok fazla bilgi verilmez. Profesör Wang amatör olarak çektiği fotoğraflarda bir geri sayım sayacının olduğunu görür. Tuhaf olan bu sayaç sadece onun çektiği fotoğraflarda görülür ve ertesi sabah uyandığında bu sayaç artık gözlerindedir, gözlerini kapatsa dahi bu sayaç kaybolmamaktadır. Çeşitli araştırmalar sonucunda Üç Cisim isimli bir oyunu keşfeder. Bu oyunda tarihsel mekanlar ve karakterler birbirine girmiştir. Oyunu oynamak için zeki olmanız gerekmektedir. Kültür Devrimi mağduru bir kadın, bir nanoteknoloji profesörü ve Üç Cisim isimli bir oyun. Birbirinden alakasız bu üç olgunun birbiriyle ne alakası vardır? Sonuç olarak kitap okunması kolay bir kitap değildi. Bence Fizik ve Uzay-bilim'in biraz bilinmesi gerekmekte. İkinci kitaba çok güzel bir zemin hazırlanmış, asıl bomba ikinci kitapta patlayacak...

Puanım: 5 / 4,5 


2. Kategori (10 puan): İsminde güz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların güz mevsiminde geçtiği bir kitap.Sonbahar Ülkesi - Ray Bradbury - 416 sayfa - İthaki Yayınları

?


3. Kategori (10 puan): 700 sayfadan uzun bir kitap (Birkaç cilde bölünmüş kitaplarda ciltlerin toplam sayfa sayısına bakabilirsiniz).


Üç Silahşor - Alexandre Dumas - 748 sayfa - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.

Monte Kristo Kontun'dan sonraki ikinci Dumas kitabım.


4. Kategori (10 puan): Olayların geçtiği yerin (köy, kasaba, şehir, ülke, kıta) adının kitabın adına yansıdığı bir kitap.Resimli Adam - Ray Bradbury - 344 sayfa - İthaki Yayınları.

Olaylar Resimli Adam'da geçiyor...


5. Kategori (10 puan): Esas mesleği öğretmenlik olan bir yazardan bir kitap.


?

6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.


Tehlikeli Oyunlar - Oğuz Atay - 480 sayfa - İletişim Yayınları.

İlk defa Oğuz Atay okuyacağım. Uuuuu çok heyecanlıyım...

Kitap Ağacı Balıkesir Seçti :)


7. Kategori (10 puan): Herkesin okuyup da sadece sizin okumadığınızı düşündüğünüz bir kitap.


Bayan Peregrine'ın Tuhaf Çocukları - Random Riggs - 320 sayfa - İthaki Yayınları.

Herkesler alıp alıp okudu. İnstagram paylaşımları ile çatlattılar beni. Şimdi sıra bende.


8. Kategori (10 puan): Başkasının sizin için seçtiği bir kitap. (Bu kategoride tavsiyelerine güvendiğiniz ve tanıdığınız birine gidip ne okuyacağınızı sorabilirsiniz veya bir yakınınızdan kütüphanenizden okumanız için rastgele kitap seçmesini isteyebilirsiniz. Kendi kendine karar vermek yok).Yengeç Gemisi - Takici Kobayaşi - 192 sayfa - Yordam Kitap.

Bir takipçim tavsiye etti.

Yorumum: Yengeç Gemisinde, isminden de belli olduğu gibi yengeç tutuluyor ve bu yengeçler konserve yapılıyor. Ancak çalışma koşulları çok acımasız. Kitabın sonu aceleye getirilmiş gibi geldi bana, tek eleştirebileceğim yan bu. Kitabın sonundaki söz çok çarpıcı 'Bu öykü "kapitalizmin sömürü" tarihinden bir yapraktır yalnızca....'
  
Puanım: 5 / 4


9. Kategori (10 puan): Bir seriye ait bir kitap (Serilerin ilk kitapları kapsam dışı).
Hançer Yolu - Robert Jordan - 691 sayfa - İthaki Yayınları.

Fazla söze gerek yok. Şuan Kılıçtan Taç'ı okuyorum bittikten sonra dalıyorum Hançer Yolu'na. Serinin sekizinci kitabı.


10. Kategori (10 puan): Sadece tek bir kitabını okuduğunuz bir yazardan/şairden bir kitap.

Moriarty - Anthony Horowitz - 288 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU.)

Yazarın yine bir Sherlock Holmes romanı olan İpek Evi isimli kitabını okumuştum. Umarım Moriarty'de İpek Evi kadar güzeldir. 

Yorumum: Amerikalı bir ajan ve İngiliz bir dedektifin Sherlock Holmes öldükten sonra yaşadıkları bir olayı anlatıyor. Muazzam bir kitaptı. Ayrıntılı incelemesini Youtube kanalımda yapacağım.

Puanım: 5 / 5

11. Kategori (10 puan): Bir kişisel gelişim kitabı.
Bir Türk Dünyaya Bedel İki Türk Lak Lak Eder - Erdal Demirkıran - 551 sayfa - Kashna Kitap Ağacı.

Bu Erdal Demirkıran'ı son okuyuşum olacak samimi gelmiyor artık bana.


12. Kategori (10 puan): Doğduğunuz yıl hayatını kaybetmiş bir yazardan/şairden bir kitap. 
Üvercinka - Cemal Süreya - 63 sayfa - Yapı Kredi Yayınları. (OKUNDU.)


İlk Cemal Süreya okuyuşum olacak. 1990 doğumluyum, kendisi o yıl vefat etmiş.

Yorumum: İçindeki şiirler genel olarak güzel ve güzel mesajlarda veriyor. Beğendim. Yavaş yavaş bir şiir kültürüm oluşuyor sanki.

Puanım: 5 / 4


13. Kategori (10 puan): Beyaz perdeye aktarılmış bir kitap. Dune - Frank Herbert - 712 sayfa - İthaki Yayınları.(OKUNDU.)

Kitap Ağacı Bilim Kurgu Kulübü ile birlikte 25 Ekimde okumaya başlayacağız.

Yorumum: Dune adıyla bilinen Arrakis gezegeni İmparator'un emriyle artık Atreides hanedanlığı tarafından yönetilecektir. Melanj isimli baharat maddesinin kaynağı olan Arrakis gezegeninin eski hükümdarları olan Harkonnen hanedanlığını ise bu değişiklik çok kızdırmıştır. Bu değişikliğin ardından siyasi oyunlar, çıkar çatışmaları patlak vermiştir. Dük Leto'nun oğlu Paul Atreides ise rüyalarında, görülerinde yaşadıklarını artık tecrübe edecektir. Dune gezegeninin ezilen yerli halkı Fremen'lerin beklediği mesih gelmiş midir? 

Puanım: 5 / 4,5


14. Kategori (10 puan): Halen yaşayan, Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış bir yazardan bir kitapBabam ve Ben - Patrick Modiano - 91 sayfa - Tudem. (OKUNDU.)


Aile yapısı ile ilgili bir kitapmış.

Yorumum: Balerin olan annesi Amerika'da yaşayan küçük bir kızın, babası ile Paris'in 10.bölgesinde geçen yaşantısı konumuz. Küçük kızın gözünden babasının; işi, arkadaşları, iş ortağı ile olan ilişkileri de görüyoruz, kızın gittiği dans derslerinizde görüyoruz. Bir gözlük muhabbeti var ki tadından yenmez. Genel olarak güzel bir kitaptı.

Puanım: 5 / 4

15. Kategori (10 puan): Biyografi/otobiyografi/anı türünde bir kitap.
Big Boss - Mustafa Hoş - 280 sayfa - Destek Yayınları.

Fazla konuşmayayım beni de sansürlerler falan.

Yorumum: Öncelikle kitap çok anlaşılır yazılmış. Siyasi kitaplar genelde, ağır ve anlaşılması zor olur. Kitap malum kişi hakkında Mustafa Hoş'un "Kutsal kitaplar" dediği, 10-12 kitabın karşılaştırılması ve zamanın gazete manşetleri, röportajlarının karşılaştırılmasından oluşuyor. Yanlı bir kitap değil bence, sadece yansıtılandan çok farklı bir biyografi sunuyor bizlere.

Puanım: 5 / 4


16. Kategori (10 puan): Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında bir kitap.
Atatürk'ün Aşkı Latife - Fatih Bayhan - 356 sayfa - Paradoks Kitap.

Umarım Atamızı alttan alttan karalayan bir kitap değildir.


17. Kategori (10 puan): Ödül almış bir öykü kitabı (Lütfen kitabınızı belirtirken hangi yıl hangi ödülü aldığını belirtin.)
Alnı Mavide - Ahmet Büke - 157 sayfa - Can Yayınları.

2008 Oğuz Atay Öykü Ödüllü bir kitapmış.


18. Kategori (Her kitap 10 puan, 2 kitabı da okuyana ekstradan 30 puan, toplam 50 puan)İsminde zıt anlamlı kelimelerin olduğu iki kitap. (Örnek: Büyük Umutlar - Küçük Kadınlar; Denizin Altındaki Ada - Buzdolabının Üstündeki Kız; Kötü Saatte - İyi Kalpli Erendira)
Talulla'nın Yükselişi - Glen Duncan - 423 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU.)

Son Kurtadam serisinin ikinci kitabı, ilk kitabı pek beğenmemiştim. Umarım bu kitap güzeldir.

Yorumum: Öncelikle Talulla'nın Yükselişi, Son Kurtadam'dan güzeldi. Ancak ilk kitaptaki akıcılık sorunu bu kitapta da devam ediyor. Kitabın ilk başları mükemmel, ortaları vasat, son kısımı gene mükemmel.

Puanım: 5 / 3,5


Yürüyen Ölüler, Valinin Düşüşü - Robert Kirkman & Jay Bonansinga - 319 sayfa - Ren Kitap. (OKUNDU.)

Serinin üçüncü kitabı. İlk kitap müthişti ikinci kitap ise birinci kitabın tırnağı olamaz derecede kötüydü. Şu sıralar dördün kitap çıktı-çıkacak galiba. Umarım üçüncü kitapta konuyu toparlayabilmişlerdir.

Yorumum: Serinin ilk kitabını çok sevmiş, ikinciden ise neredeyse nefret etmiştim, üçüncü kitap ise birinciyi aratmayacak kadar güzel, diziden tanıdığımız 3 güçlü karakterde dahil edilmiş ve meraklandırıcı bir sonla bitmiş kitap. Dördüncüyü hemen alıp okumak istiyorum. Dördüncü kitabıda okuduktan sonra seri hakkında youtube kanalımda genel bir yorum yapacağım.

Puanım: 5 / 3,5


19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Eserlerini aynı dilde yazan üç farklı yazardan birer kitap.Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk - 224 sayfa - Ayrıntı Yayınları.(OKUNDU.)

Bir seneden fazla oldu alalı ancak fırsat bulup okuyamadım. Dövüş Kulübü 2 bile çizgi roman olarak çıkıyor okumam lazım artık.

Yorumum: Ana karakterimizin ismi yok. Karekterimiz uyuyamama hastalığından mustarip. Doktoru ise bir tavsiye veriyor: "Git terapi gruplarına bir günlüğüne katıl, gerçek acıyı gör" diyor. Karakterimiz uyumaya başladığını fark ediyor ve hergün değişik terapi gruplarını geziyor. Bu böyle iki sene devam ediyor. Ta ki kendisi gibi sahtekar, hasta olmadığı halde terapi gruplarına katılan Marla Singer ile karşılaşana kadar. Uyuyamama hastalığı hortluyor. Bir gün tatile çıktığı zaman ise Tyler Durden ile tanışıyor. Bir sorun oluyor ve Tyler Durden'dan yardım istiyor. Tyler ise tek bir şartla yardım etmeyi kabul ediyor ve diyor ki: "Bana bütün gücünle vur" ve Dövüş Kulübünün temelleri atılıyor.

Genel olarak toplumu, dünyayı, insanları hatta her şeye genel bir eleştiride yapılıyor Dövüş Kulübünde.

Puanım: 5 / 4,5Yürüyen Ölüler, Miras - Robert Kirkman & Jay Bonansinga -  368 sayfa - Ren Kitap. (OKUNDU.)

Valinin Düşüşün'den sonra sıra bunda.

Yorumum: Valinin Düşüşünün devamı. Aslında kitabın ismide Valinin Düşüşü Bölüm 2 niyese bizimkiler hayal güçlerini kullanmışlar yine :D Valinin Düşüşünün kalan yerinden devam ediyor, vali biraz hırpalanmış hatta birazda değil baya baya hırpalanmış. Lily Caul liderliği geçici olarak ele alıyor. Vali ayağa kalktığında ise tek bir şey söylüyor: -Hapishaneye saldırılacak.

Puanım: 5 / 3,5Sherlock Holmes, Örümcek Ağında Dans - Sam Siciliano - 528 sayfa - Martı Yayınları. (OKUNDU.)

Umarım yazar karakterin içine etmemiştir.

Yorumum: Korktuğum başıma geldi daha giriş kısmında Watson yerden yere vuruluyor. Zaten konuyu anlatanda Watson değil, Sherlock'un kuzeni ve kuzeninin eşi, işin tuhafı bu iki kişide doktor. Neyse yazar farklı olmaya çalışmış ama Sherlock'un içine etmiş. Keşke bu romanı Sherlock'u kullanmadan yazsaydı o zaman daha az hayal kırıklığına uğrardım.

Puanım: 5 / 2,5 


20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
Elantris - Brandon Sanderson - 509 sayfa - Akılçelen Kitaplar.(OKUNDU.)

Elantris diye hayali bir şehir var olaylar oralarda geçiyor. Ancak yorumlar müthiş.

Yorumum: Alışılmışın dışında bir fantastik kitaptı. Elinize aldığınızda bol aksiyon falan bekliyorsunuz ama öyle değil. Durağan bir kitaptı ama insanı çok sıkan bir kitap değildi. Herkese hitap edecek bir kitap değildi kısaca. Kitabımızın konusu Arelon şehri kralının varisi Raoden'in Shaod'a kapılması ile başlıyor ve Raoden çürümüş Elantris'e atılıyor. Öte yandan Raoden ile siyasi evlilik yapacak Sarane Arelon'a geliyor ve Raoden'e olanlardan habersiz. Öte yandan ise: Derethi dininin gyorn'u, fethetmek istediği iki ülkeden biri olan Arelon'a ayak basar.

Bir fantastik kitapta din'in siyasi oyunların bu kadar güzel işlendiğini hatırlamıyorum.

Puanım:5 / 4
Beni Bulun - Michelle Knight & Michelle Burford - 288 sayfa - Martı Yayınları.(OKUNDU.)

Gerçek bir yaşam öyküsüymüş.

Yorumum: Küçüklükten itibaren kötü bir hayat (dayak, taciz tecavüz) yaşayan Michelle Knight 19 yaşındayken arkadaşının babası tarafından kandırılır ve kaçırılır. 11 yıl sürecek dayak, işkence ve tecavüz dolu esaretinin kapısı aralanmıştır. Michelle'nin her şeye rağmen güçlü duruşu çok takdirimi kazandı. Sarsıcı ama okunması gereken bir kitap, Michelle'ninde dediği gibi "Çünkü bu sizinde hikayeniz olabilir..."

Puanım: 5 / 4Ruh Adam - Hüseyin Nihal Atsız - 308 sayfa - Ötüken Neşriyat.

Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yapmış Atsız reis.

Ruhi kuvvet nedir? Dünya neden bir çarpışma alanıdır? Sorularına cevap bulacağım bir kitapmış.

Gocuklu kardeşim, nam-ı diğer Karabörk'ün tavsiyesi üzerine okuyacağım.


Yorumum: Çok enteresan bir kitaptı. Selim Pusat'ın yaşadıkları, kafasından geçenler o kadar güzel anlatılmış ki sanki Pusat'ın yanı başındaydım. Türk edebiyatının mihenk taşlarından biridir bu kitap. Oku...

Puanım: 5 / 5 Kabuk Adam - Aslı Erdoğan - 144 sayfa - Adam Yayınları.

Çok sevilen bir kitap.

Yorumum: Ana karakterimiz bir Fizikçi ve bu işi sevmeyerek yapıyor. Karayiplerdeki bir seminer fırsatını, "Zaten beş parasızım, ömrümde bir daha ne zaman Karayiplere gidebilirim ki" diyerek kabul ediyor. Orada kendini, yaşamı sorgulayacağı ve bir çok şey öğreneceği Kabuk Adam'la tanışıyor.

Kabuk Adam ; insanları görünüşüyle yargılamamayı, dürüstlüğü, içtenliği ve daha bir çok şeyi öğretiyor bizlere...

Puanım: 5 / 5

21. Kategori (Her bir kitap 5 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): 150 sayfadan kısa sekiz kitap.Satranç - Stefan Zweig - 75 sayfa - İthaki Yayınları.

İlginç bir konusu var.Senin Dünyanın Bendeki Yansıması - Erhan Keskin - 116 sayfa - Düşeyazanlar Yayıncılık.

Balıkesir Kitap Ağacı ile birlikte okuyacağız. Yazarı ilk defa duydum.

Yorumum: İçinde güzel şiirler vardı. Ama şiirlerin geneli vasat düzeydeydi. Yinede yazarı cesareti yüzünden tebrik etmek lazım.

Puanım: 5 / 3

  
Deliliğin Dağlarında - H.P. Lovecraft - 132 sayfa - İthaki Yayınları.

Ben bu kitaplardan korkmuyorum. Sorun bende galiba.

Yorumum: Enteresan bir kitaptı. Bir grup profesör Antarktika'ya keşif gezisi düzenlemek istemektedirler. Ancak Antarktika'ya daha önce keşif gezisi yapan ve bazı şeyleri medyadan saklayan kitabın anlatıcısı (ismini bilmiyoruz, hiç söylemiyor), bu geziye karşı çıkmak için bildiklerini açıklamak zorunda kalır.

Anlatımda bol bol betimleme olması, fazla bir aksiyon olmaması, can sıkacak düzeydeydi. 

Kitapta bol bol Eskiler, Cthulhu ve Necronomicon mitolarına göndermeler var. Tavsiyem Cthulhu'nun Çağrısı isimli kitabı okumadan bu kitabı okumamanız.

Puanım: 5 / 3


Odd ve Ayaz Devleri - Neil Gaiman - 96 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU.)

Neil Gaiman'ın muazzam hayal gücünün meyvelerinden biri.

Yorumum: Midgard'da yaşayan Odd isimli bir çocuk, kendi başına ağaç kesmeye kalktığı içinde, bir ayağı sakat. Ölen babasından kalan kulübeye gittiğinde kapıdan eşelenme sesleri gelir ve Odd Asgard'a kadar gider...

Puanım: 5 / 4Yabancı - Albert Camus - 110 sayfa - Can Yayınları. (OKUNDU.)

110 sayfaya çok yoğun duygular sığdırılmış diyorlar. Okuyalım bizde hissedelim.


Yorumum: Çok değişik bir kitaptı. Ana karakterimizin annesini kaybetmesiyle başlıyor her şey, karakterimizde zerre duygu yok, yalanda söyleyemiyor ve bu karakterimizin sonunu getiriyor. Yabancılaşma ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Puanım: 5 / 4,5


Kötü Geçmiler - Muhammed S.El-Azab - 92 sayfa - Can Yayınları. (OKUNDU.)

Bundan önceki şenliğe girip çıkmışlığı vardır bu kitabın.

Yorumum: Yirmili yaşlardaki Muhammed arkadaşı ile birlikte bir oda tutmaya karar verir. Odayı kiralamakta ki amaçları odayı garsoniyer olarak kullanmaktır. Ancak hiçbir şey umdukları gibi gitmez. Aynı zamanda roman ikinci tekil şahıstan anlatılmış, biri size sanki başınızdan geçenleri anlatıyormuş gibi. Kitapta mısırdaki sosyal yaşamı, Arap ve Müslüman bir ülke olmasına rağmen batıdan pek farkları olmadığını görüyoruz. Anlatımı ağır bir kitaptı ilk başlarda zorlanabilirsiniz.

Puanım: 3,5Dr. Jekyll ve Mr. Hyde - Robert Louis Stevenson - 118 sayfa - İthaki Yayınları.(OKUNDU.)

Hiçbir fikrim yok!

Yorumum: Şahane bir kitaptı, ilk sayfalarda gizemli iki kişi araştırılırken, son bölümde yapılan tatmin edici açıklamalar ve insanın karanlık yönündeki tespitler mükemmeldi. Ölümsüz bir eser. Okunmalı, okutulmalı...

Puanım: 5 / 5Deliliğin Dağlarında - Ömer Seyfettin - 136 sayfa - Üç Harf Yayıncılık.(OKUNDU.)

Ömer Seyfettin hiç okumadım desem yeridir yada okudum hatırlamıyorum.

Yorumum: Bomba, Hürriyet Bayrakları, Zeytin Ekmek, Vire ve And en beğendiğim hikayelerdi, diğer hikayelerdi genele olarak güzeldi.

Puanım: 5 / 4

22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.

-Benim kategorim: Etkinliklerle, incelemelerle ilgili kitaplarım ve canımın okumak istediği kitaplar.  Sherlock Holmes & Ölülerin Bilgeliği - 248 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU.)

Tekrar ediyorum "Umarım yazar karakterin içine etmemiştir." Sherlock Holmes incelemesi için okuyacağım.

Yorumum: Bu sefer korktuğum başıma gelmedi, çok çok güzel bir kitaptı. Yazar Sherlock Holmes ve fantastik ögeleri birleştirmiş ve ortaya müthiş bir yapıt çıkmış. Sherlock Holmes incelememde konuyu iyice açacağım.

Puanım: 5 / 4,5Shada - Douglas Adams & Gareth Roberts -  440 sayfa - İthaki Yayınları.(OKUNDU.)

Kitabı 10 liraya almıştım ve Doctor Who ile alakam yoktu sonra açıp 2-3 bölüm izleyelim de konuya yabancı olmayalım dedim. Şuan 9.sezonun 2.bölümünü bekliyorum. :)

Yorumum: Emekli bir Zaman Lordu olan Profesör Chronotis, Cambridge ünivesinde mütavazi bira hayat sürmektedir. Gezegeni Gallifrey'den dönerken yanında zararsız eşyalar getirmiştir. Ancak "Gallifrey'in Muhterem ve Kadim Yasaları" kitabını da getirmiştir. Bu kitap tehlikeli ellerde çok kötü sonuçlara neden olmaktadır. Nitekim Skagra isimli, evreni ele geçirmek gibi bir niyeti olan kişilik bu kitabın peşindedir.  Profesör Chronotis kitabı yanlışlıkla şapşal bir yüksel lisans öğrencisi Chris Parsons'a vermiştir. Doktor (dördüncü doktor) ise Zaman Leydisi olan Romana isimli yardımcısı ile yardım çağrısı aldığı için, Cambridge intikal etmiştir. Üstelik yanlarında K9'da var.

Skagra amacına yani Shada'ya ulaşabilecek midir? Nedir, kimdir bu Shada?

Doctor ve yardımcıları, yol arkadaşları Skagra'yı durdurabilecek midir?


Son olarak kitap 1980'lerde geçiyor. Klasik seriyi izleyenler yabancılık çekmeden rahatlıkla okuyabilirler. Klasik seriyi izlemeyenler kitabı okurken başlarda zorlanabilirler ama sonradan alışırlar.  Diziyi izlemeyenler ise bu kitaptan uzak dursunlar!

Puanım: 5 / 4Şeytan Ayrıntıda Gizlidir - Ahmet Ümit - 200 sayfa - Doğan Kitap.(OKUNDU.)

Balıkesir Kitap Ağacı ile birlikte okuyacağız.

Yorumum: Kitapta her biri 9-10 sayfalık öyküler var. Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali'nin yaşadığı cinayet olayları işleniyor. Bana kitap genel olarak sönük geldi. Tekrar eden kurgular can sıkıcıydı. Ahmet Ümit'in acemilik zamanları olduğu için çok iyi bir kitap değildi.

Puanım: 5 / 3Öteki - Dostoyevski - 224 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU.)

Kitap Ağacı Balıkesir üyeleri ile hep beraber okuyacağız.

Yorumum: Golyadkin isimli devlet memuru olan ana karakterimiz uşağı Petroviç'le birlikte mütevazı bir hayat yaşamaktadır. Galyadkin bir sabah işe gittiğinde adı, sanı, tipi ve her şeyiyle tıpatıp kendisine benzeyen Öteki ile karşılaşır. Kahramanımız yavaş yavaş kendi sonunu hazırlar.

Puanım: 5 / 5


Kitaplarım toplam 11774 sayfa...

Seçtiğim kitaplar hakkında değerli yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim. Herkese iyi okumalar, kendinize iyi bakın. Kitapla kalın...

10 yorum:

 1. Merhabalar. Kitap seçimlerinizi çok beğendim. Umarım keyifli bir etkinlik olur. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Çok çok teşekkür ederim :)

   Sil
 2. İçimizdeki Şeytan'ı severek okumuştum. Umarım siz de seversiniz.

  Alexandre Dumas en çok okumak istediğim yazarlardan ama şimdilik hiçbir kitabını okumadım. Özellikle Monte Kristo Kontu'nu çok merak ediyorum.

  Dövüş Kulübü en sevdiğim filmdir. Kitabını da aldım okudum. Filmini izlediyseniz kitaptan birebir uyarlandığını göreceksiniz ama yazarın o kadar iyi bir dili var ki yine de zevkle okuyorsunuz kitabı.

  Güzel bir liste olmuş. İyi okumalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle guzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf kitaplarını okudum, İçimizdeki Şeytan da onlar kadar güzeldir. Şüphem yok.

   Monte Kristo Kontunu şiddetle tavsiye ederim. Çok güzel bir intikam romanıdır.

   Dövüş Kulübünden zaten şüphem yok. Filmini izlemiştim ama izleyeli uzun zaman oldu kitaabida guzeldir. Palahniuk'un Gösteri Peygamberi kitabıda var onuda beğenirsem Palahniuk'un külliyatını alabilirim. :)

   Tekrar tesekkur ederim. Sizede iyi okumalar.

   Sil
 3. Dünya Ağrısı'nı ilk Ayfer Tunç kitabım olmasına rağmen gerçekten beğenmiştim. Hayli melankolik bir kitap ama tam da bir kış kitabı, genellikle yorumlarda bahsedildiği gibi. Umarım siz de beğenirsiniz.

  Keyifli okumalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Ayfer Tunç adını çok duyuyordum ama elim hiç alıp okumaya gitmedi. D&R'ın 5 lira kampanyasından almıştım Dünya Ağrısı'nı. Dediğiniz gibi umarım beğenirim. Bu arada iki kere aynı yorumu yapmışssınız, birini sildim, yanlış anlamayın. :) Sizede keyifli okumalar.

   Sil
  2. İki kez yorum yaptığımı fark etmemiştim açıkçası. :)
   Bu arada, gözümden kaçmış. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde da sağlam kitaptır, güzel seçim olmuş.

   Sil
  3. Olsun önemli değil :) Dr.Jekyll ve Mr.Hyde hakkında hiçbir fikrim yok ucuz diye almıştım :) senin görüşünü okuyunca sevindim. Bu arada youtube kanalıda açtım daha 10 günlük falan. Yukarida youtube ikonuna tıklarsan kanalıma girebilirsin. Yorum falan yapıyorum :)

   Sil
  4. Walking Dead yorum videonu merakla bekliyorum o halde. İlk kitabı okuyorum şu an ve ikinci kitap pek güzel değilmiş sanırım. Son çıkan kitap "Miras" son kitap mı olacak, devamı gelecek mi acaba, merak ediyorum açıkçası.

   Sil
  5. Hocam Walking Dead'den önce bir Sherlock Holmes incelemesi gelecek. Şu an elimdeki son Sherlock kitabını okuyorum. Sonra Miras'ı okuyup Walking Dead'i yorumlayacağım :) Miras son kitap değil sanırsam Goodreadsda iki kitap daha görünüyor. Türkçeye çevirirlerse 5.kitap çöküş, 6. kitap istila isimleriyle gelebilir.

   Sil