7 Ekim 2015 Çarşamba

Talulla'nın Yükselişi (Son Kurtadam, #2) | Yorum.


Kitabın Türkçe Adı: Talulla'nın Yükselişi
Kitabın Özgün Adı: Talulla Rising
Yazarı: Glen Duncan
Çeviren: Irmak Ertuna-Howison
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 423
Tür: Ne yazsam bilemedim şimdi.
Baskı Tarihi: Ağustos, 2015
Fiyatı: 25 TL
Puanım: 5 / 4
Satın almak veya incelemek için: D&RKitapyurduİdefixBabilİlknokta,
HepsiburadaNEDEN BU KİTABI OKUMAK İSTEDİM?


-Son Kurtadam'ın devamı olduğu için. 

TANITIM (ARKA KAPAK):

Kan, hayal gücü ve mizahın hüküm sürdüğü “Son Kurtadam”ın ardından, bugüne dek görmediğiniz türden bir kadın kahramanla tanışmaya hazır olun.

Talulla Demetriou. Canavar. Katil. Anne olmak üzere.

Sevgilisi Jake Marlowe'un yasını tutmakta olan Talulla, kendini yaşayan son kurtinsan olarak bulmuştur; üstelik hamiledir. Bebeğini gizlice doğurup soyunu devam ettirebilmek için Alaska’daki bir av kulübesine sığınır. Görünüşte her şey yoluna girmiş gibidir. Ta ki kapılar açılana ve kâbusun daha yeni başladığı anlaşılana kadar.


Suçluluk ve öfkeyle yanıp tutuşan Talulla, oğlunu kurtarmak için zamana karşı yarışmak zorundadır. Söylentilere göre yeryüzünde yaşayan en yaşlı vampir de peşine düşmüştür. Oğluna duyduğu sevgi ve hayvani içgüdüleri arasında, Talulla Demetriou sayısız ölümcül tehditle yüzleşecektir. 


YORUMUM:

Öncelikle şunu söyleyeyim Son Kurtadam'ı okumayanlar lütfen yazımın devamını okumasın. Çünkü bol bol spoiler yiyebilirsiniz hatta yersiniz.

Başlayalım yoruma...

Bildiğiniz gibi Son Kurtadam'ın sonunda esas oğlanımız, 200 yıllık çınar, nam-ı değer Son Kurtadam, hayattan bezmiş olan dağınık adamımız Jack Marlowe; Yaşayan son kurtadam olmadığını öğrenmiş, ayrıca Talulla'nın hamile olduğunu da öğrenmiş ve zalim bir DOKET ajanı tarafından hayatına son verilmişti.

Nasıl Son Kurtadam Jack Marlowe'un günlüğü ise elimizde tuttuğumuz Talulla'nın Yükselişi'de  Tallula Demetriou'nun günlüğüdür.


Talulla Jack'i kaybetmenin acısını içinde yaşayarak bir kulübede doğum zamanının son evresini yaşamaktadır. Yanında ise bir yardımcısı vardır bu kişi Cloquet, kendisini Son Kurtadam'dan tanıyoruz Jack'in peşinde olan Cloquet, Jacqueline isimli kodaman bir bayanın sevgilisiydi. DOKET saldırısında Jacqueline'i kaybettiği için hem intikam hemde vefa olarak Talulla'ya yardımcı olmaktadır. O kadar yardım severdir ki hamileliğin son evrelerinde olan Talulla'ya dolunay zamanların da avlanma konusunda yardımcı olmaktadır. Nasıl mı onuda ben söylemeyeceğim, okuyun görün.

Talulla'nın doğum esnasında bir olay patlak verir ve Vampirler Tallula'nın çocuğunu doğurur doğurmaz kaçırırlar (Spoiler sayılmaz arka kapakta da Oğlunu kurtarmak falan diyor). Ancak Talulla'yı doğumdan sonra bir sürpriz beklemektedir. Evet bu sürprizi söylemeyeceğim.

Olaylardan sonra Talulla kendini toparlamaya ve oğlunu kurtarmaya çalışır. Araştırmaları sonucunda öğrenir ki, Oğlunu kaçıranlar Remshi tarikatı mensubu vampirlerdir. Remshi ise belirli zamanlarda ortaya çıkan en yaşlı, hatta ilk vampir kabil edilen, değişik güçleri olan (Gün ışığına çıkabilmek v.s.) kadim bir Vampirdir. Talulla ise anne olmanın verdiği ağırlık, çocuğunu koruyamamanın utancı içerisinde bunlarla yüzleşmelidir. Tek başına avlandığı son dolunayda başına gelen bir olay ise Talulla'yı düşündürmektedir. Acaba iyi bir anne olabilecek, çocuğuna zarar vermeden onu büyütebilecek midir? 

Toparlarsak, Talulla'nın Yükselişi aynı Son Kurtadam gibi başlarda hızlı bir giriş, ortalara doğru duraklama ve sonlarına doğru müthiş bir final ile bitiyor. İlk kitapta olduğu gibi ikinci kitabın ortalarında iç düşüncelere dalıyoruz. Yani Talulla'nın vicdan muhasebesi ile karşı karşıya kalıyoruz. İlk kitaptan tanıdığımız bir kaç karakterle bu kitapta da karşılaşıyoruz. Hatta ilk kitapta önemsiz olarak gösterilen bir karakter o kadar güçlü bir şekilde geri dönüyor ki çok şaşırdım.

Son olarak Talulla'nın Yükselişi ağır ağır okunması gereken bir kitap Son Kurtadam'da öyle zaten. Sindire sindire okunmalı ki sıkılmayasınız. He birde ilk kitaptan aşına olduğumuz küfür-sex-alkol üçlemesi bu kitapta da devam ediyor.


Kardeş kardeş üçüncü kitabı bekliyorlar...
Kalın sağlıcakla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder