21 Aralık 2015 Pazartesi

Kış Okuma Şenliği 2015Merhabalar, durağan geçen bir Güz Okuma Şenliği sonrası gelelim Kış Okuma şenliğine...


1. Kategori (10 puan): Şenliğin destekçisi Yabancı Yayınları'ndan çıkan bir kitap.Meleklerin Kanı - Nalini Singh - 400 sayfa - Yabancı Yayınları.


2. Kategori (10 puan): İsminde kış mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların kış mevsiminde geçtiği bir kitap.


Noel Baba'dan Mektuplar - J.R.R. Tolkien - 111 sayfa - Okuyan Us Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Kitaptan sadece Tolkien'in nasıl bir baba olduğunu anlıyoruz. Onun dışında bir numara yok.

Puanım: 5 / 2,5

3. Kategori (10 puan): Liseye başladığınız yıl ödül almış bir kitap veya o yıl ödül almış bir yazardan, bir kitap.


Fantastik Işık - Terry Pratchett - 240 sayfa - Delidolu

Yazar 2004 yılında Locus En İyi Genç Yetişkin Kitap Ödülü'nü almış.


4. Kategori (10 puan): Kaç şenliktir listenize alıp alıp okuyamadığınız bir kitap.


Atatürk'ün Aşkı Latife - Fatih Bayhan - 356 sayfa - Paradoks Kitap.


5. Kategori (10 puan): Herhangi bir ödüle aday olmuş ancak kazanamamış bir kitap.


Mezarlık Kitabı - Neil Gaiman - 320 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU)

Dorothy Canfield Fisher Çocuk Kitabı Ödülü Adayı

Yorumum: Nobody ailesi öldürüldükten sonra bir şekilde mezarlıkta yaşamaya başlamıştır. Dışarı çıkarsa Jack denen adam ailesini öldürdüğü gibi kendisini de öldürecektir.

Jack'in yaşadığı tuhaf olaylar, kendisine verilen mezarlık özgürlüğü, öğrendiği acayip numaralar okuyucunun ilgisini çekiyor ve okuru sıkmadan akıcı olarak okunmasını sağlıyor. Gaiman'ın hayal gücüne hayran kalmamak elde değil. Amerikan Tanrıları faciasınin üstüne ilaç gibi geldi.

Puanım: 5 / 4,5


6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.


Alice Harikalar Diyarında - Lewic Carroll - 128 sayfa - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. (OKUNDU)

1865 tarihli bu fantastik romanda, hayvanlara haddinden fazla insan özellikleri yüklenmiş olmasının insanlara hakaret sayılacağı, ilerde çocukların hayvanlarla insanlara eşit düzeyde yaklaşacağı gerekçeleriyle 1931'de Çin'in Hunan eyaletinde yasaklandı.

Yorumum: Alice ablası ile piknik yaparken, bir tavşan görür ve tavşanın "Çok geç kaldım, çok geç kaldım" diyerek, telaşlı telaşlı dolaşması Alice'in garibine gider. Tavşanın peşine takılır ve bir delikten yuvarlanarak kendini Harikalar Diyarında bulur. Harikalar Diyarında; konuşan hayvanlarla, nargile içen bir tırtılla, saatleri idam edildiği için devamlı çay saatini yaşayan 3 kişiyle, iskambil kağıtlarından bir orduyla ve daha bir çok garipliklerle karşılaşır.

Nedense kitaptaki her karakter bana biraz şizofren gibi geldi; Alice'nin kızdığı zamanlar kendi kulağını çekmesi, bazı karakterlerin atarlı-giderli cevaplar vermesi, Kralicenin iki sözünden birinin "Vurun kellesini, boynunu kesin" olması beni çok şaşırttı.

Kitabın genelinde çocuk gözünden büyüklerin dünyasına bir eleştiri mevcut ama kitabı okurken çocuk kitabı olduğunu çok hissettiriyor.

Puanım: 5 / 4


7. Kategori (10 puan): Kitap Ağacı'nın etkinliklerinden bir kitap.Orta Zekalılar Cenneti - Zülfü Livaneli - 461 sayfa - Doğan Kitap. (OKUNDU)

Kitap Ağacı Balıkesir ile birlikte okuyacağız.

Yorumum: Kitap yedi bölümden oluşuyor; bir bölümde sanat diğer bölümde siyaset, aşk, edebiyat vs. konularına değiniliyor. Livaneli'nin düşüncelerinin neredeyse hepsine katılıyorum. Ancak bazı konular çok sık dile getirilmiş ve çok tekrar edilmiş. Bunlarda okuyucuyu sıkıyor.

Puanım: 5 / 4


8. Kategori (10 puan): Başkasının, sizin için seçtiği bir kitap.


Elveda Güzel Vatanım - Ahmet Ümit - 560 sayfa - Everest Yayınları.

Gocuklu kardeşim Karabörk seçti. :)

9. Kategori (10 puan): 2015 yılında çıkmış bir kitap. (Yabancı yayınlar için Türkiye'deki ilk baskıda olabilir.)


Kahin - Günay Gafur - 752 sayfa - Fantastik Kitap. (OKUNDU)

Yorumum: Veronica adında aksi ve sivri dilli bir magazin muhabiri kötü giden bir röportaj sonucu magazin bölümünden, haber bölümüne transfer edilir. Transfer edildiği bölümün başında Devran Brace Shawn nam-ı diğer Barbar Türk vardır. Veronica için bu transfer cezadan çok bir ödül gibidir. Çünkü bir yaşayan efsaneyle çalışacaktır.

Veronica ve Shawn'ın görüşmeleri esnasında, Shawn aldığı esrarengiz bir mailden bahseder. Mail kendine Kâhin diyen birisinden gelmektedir ve gelecekten, olacaklardan haberler vermektedir. Kısa süre sonra esrarengiz olaylar ve cinayetler baş gösterir.

Genel görüşüme göre kitap oldukça akıcıydı; 752 sayfa olmasına rağmen çabuk bitti. Kurgu, karakterler, hiç dinmeyen merak unsuru gayet güzeldi. Kitap fantastik bir kitap değildi, sadece yayınevinin adı Fantastik Yayınları :) Bu kitaptan sonra, Günay Gafur'un Kuklacı isimli romanını listeme aldım. 

Puanım: 5 / 4

10. Kategori (10 puan): Yazarından imzalı veya imzalı olmasını dilediğiniz bir kitap.


Yaprak Akbulut - Dinçer Akbulut - 702 sayfa - Cinius Yayınları.

Dinçer Akbulut'a ve bu kitabın bana ulaşmasında aracılık eden arkadaşım Emine'ye sonsuz teşekkürler. :)


11. Kategori (10 puan): Bilim-kurgu, fantastik türünde bir kitap.


Hançer Yolu - Robert Jordan - 691 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Olaylar, olaylar... Genel itibari ile güzel kitaptı. Anlatacak çok şey var ama spoiler olur. Aes Sedailerin gıcıklığı, Perrin'in saflığı ve Rand'ın kestirelemez hareketleri devam ediyor.

Puanım: 5 / 4,5

12. Kategori (10 puan): Siz doğmadan, en az 250 yıl önce yazılmış bir kitap.


Yüce Sultan - Miguel de Cervantes - 140 sayfa - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.


13. Kategori (10 puan): Hem sinema hemde tiyatro, müzikal uyarlaması olan bir kitap.
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury  - 238 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU)


Yorumum: Öncelikle çeviri berbattı; birde kitabı iki kişi çevirmiş, bir kişi çevirse nasıl bir facia ile karşılaşacaktım düşünemiyorum.

Romanımız gelecek yıllarda Amerika'da geçiyor. İnsanlar yazılı kaynak nedir bilmiyorlar ve görsel kaynaklardan belirli bilgiler alıyorlar. Kısacası kitap okumak yasak. Ana kahramanımız Montag ise bir itfaiyeci ama bildiğimiz itfaiyecilerden değil. Görevi yangın söndürmek değil kitap yakmak.

Montag bilinçsiz bir şekilde kitapları yakar ve bunu neden yaptığını hiç sorgulamaz. Genç bir kızla tanışır ve bu kız Montag'a bazı farkındalıklar kazandırır. Daha doğrusu bazı şeylerin farkına varmasını sağlar. Örneğin: Montag hiç yıldızlara bakmamıştır, hiç yağmur yağarken ağzını açıp yağmurun tadını almamıştır. çeşitli olaylardan sonra Montag yavaş yavaş sorgulamaya başlar. Kitaplar sadece yakılmalı mıdır? Yoksa okunmalı mıdır?

Genel olarak kitap güzeldi. Yazıldığı dönemde sansasyon yarattığı aşikar. Ancak elimizi sallasak distopya edebiyatına! çarptımız günümüzde hak ettiği değeri bulur mu bilemem.

Puanım: 5 / 4 


14. Kategori (10 puan): Türk kadın bir yazardan, bir öykü kitabı.


Ayın En Çıplak Günü - Buket Uzuner - 138 sayfa - Everest Yayınları.


15. Kategori (10 puan): Romantik bir kitap.


Sen Benim Diğer Yarımsın - Holly Bourne - 540 sayfa - Parodi Yayınları.


16. Kategori (10 puan): Karakterden birinin, kitaba ismini verdiği bir kitap.


Ruhi Mücerret - Murat Menteş - 320 sayfa - April Yayıncılık.


17. Kategori (10 puan): Size hediye gelen bir kitap.


Siyah Kan - Jean-Christophe Grangé - 431 sayfa - Doğan Kitap.

Kitap ağacı yılbaşı çekilişi ile hediye olarak geldi. Sıcak sıcak ekledim listeye.


18. Kategori (Her kitap 5 puan, bütün kitapları okuyanlara ekstradan 20 puan, toplamda 40 puan.): 150 sayfadan kısa 4 kitap.


Satranç - Stefan Zweig - 88 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Bir gemide başlıyor hikayemiz; Bu gemide dünyaca ünlü bir satranç şampiyonu vardır ve şampiyonumuza, bir milyoner para ile oyun oynamayı teklif eder. Oyun başlar... 

İzleyicilerden birisi sürekli oynanan oyuna müdahale etmektedir. Ettiği müdahaleler tutarlı ve zekicedir. Oyuna müdahale eden esrarengiz kişinin esrarengiz bir geçmişi vardır; 2. Dünya Savaşı sırasında kendisi, esir tutulup defalarca sorgulanmıştır, işkence de yapılmıştır ama bildiğimiz işkencelerden değil!

 Hiçlikle insana işkence yapılabilir mi? Peki hiçliğe alışan birisinin aklını yitirmesi için bir kitap yeterli midir? Peki satranç sadece bir oyun mudur?

Sonuç olarak: "Ben Zweig'ı neden bu kadar geç okudum."

Puanım: 5 / 5
Zaman Makinesi - H.G. Wells - 121 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU)

Kitapağacı Bilim-kurgu kulübü ile birlikte okuyacağız.

Yorumum: Beklediğim gibi değildi ama güzel bir kitaptı. Bence bilim-kurgudan çok psikolojik/sosyolojik bir kitaptı. Geçmiş-gelecek sorgulaması ve nereye gidiyoruz sorusunu sorduran bir kitaptı.


Puanım: 5 / 4
José Saramago - Bilinmeyen Adanın Öyküsü - 54 sayfa - Kırmızı Kedi Yayınevi. (OKUNDU)

Yorumum: Az karakter ve basit bir anlatım tarzı ile yazılmış mükemmel bir öykü...

Puanım: 5 / 4Fantastik Canavarlarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? - Newt Scamender- 45 sayfa - Yapı Kredi Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Harry Potter evreninde gördüğümüz  fantastik canavarların ve dahada fazlasının; kökenlerinin nerede olduğu, fiziksel özellikleri, tehlikeli olup olmadıkları açıklanmış. Harry Potter'ın altını çizdiği yerler ve kısa notları, kitabı biraz eğlenceli kılmış. 

Kitap biraz daha görselle desteklenip, biraz daha doyurucu hale getirilebilirdi. Tek eleştirebileceğim yan bu.

Puanım: 5 / 3,5


19. Kategori (Her kitap 10 puan, bütün kitapları okuyanlara ekstradan 30 puan, toplamda 60 puan.): İsminde aynı kelimenin geçtiği üç kitap.

-Benim kelimem "Tanrı"Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman - 712 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Son 3 yılını hapiste geçiren Gölge, Bay Çarşamba isimli enteresan bir adamla tanışır. Artık Gölge için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. 

Hikayeyi genel olarak Gölge'nin gözünden görüyoruz. Gölge'nin alık bir karakter olması bazen beni çok şaşırttı, bazı şeyleri çok normal karşılaması bana garip geldi. 
Kitap ilk başlarda çok akıcı ve güzeldi, ortalarda tempo düştü ve son 100 sayfada güzel bir final ile karşılaştık. Kitapta kapitalizm eleştirisi, insanlarının inançlarının maddelere kayması güzel anlatılmış.

Kitabı fantastik türüne aşina olmayanlara kesinlikle önermiyorum.

Puanım: 5 / 4Sineklerin Tanrısı - William Golding - 262 sayfa - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Atom savaşları nedeniyle bir yerden bir yere nakledilen çocuklar bir kaza sonucu ıssız bir aday düşer. Her şey başlarda başlarda çok güzeldir ama insan doğası yavaş yavaş kendini ortaya çıkarmaktadır. Bana göre demokrasinin faşizme karşı mücadelesi...

Puanım: 5 / 5 Tanrıların Tapınağı Eden - Okan Tanaçar - 192 sayfa - P Kitap. (OKUNDU)


Yorumum: Dünyaya belirsiz sinyaller gelmektedir ve bu sinyaller 10 dakikalığına bütün elektronik aletleri çalışmaz hale getirmektedir. Sinyallerin iletildiği yer Meksika'daki El Caracol binası ve Maya piramiti arasındaki bir noktaya düşmektedir. Bu yerden Kabe benzeri bir yapı çıkar (Araplar sevinir), Yapıya bakıldığında, her biri farklı dillere ait 12 harf vardır ve çevrildiğinde: "GELİŞİONAYLA" yazısı ile karşılaşılır (Türkler sevinir). Bu yazıya temaz edildiğinde içinde 3 olimpos tanrısı çıkar, "Şalom" derler (Yahudiler sevinir). Daha sonra "Eden" derler (Hristiyanlar sevinir) Bu üç tanrı bizi uyarmaya gelmiştir, yıllardır aldatıldığımızı ve Tehlikenin yaklaştığını haber vermektedirler.

Adem, Lilith ve Havva'dan girip Habil, Kabil'le devam edip, ayara Asgard, Olimpolular ve birçok fantastik varlığıda katıp güzel bir şey çıkmış ortaya. Beklentimin çok çok üstündeydi, devamını bekliyorum...

Puanım: 5 / 4,5


20. Kategori (Her kitap 10 puan, bütün kitapları okuyanlara ekstradan 20 puan, toplamda 40 puan.): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.


Adem Aynası - Ece Gamze Atıcı - 418 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Baki Yıldız taslak halinde yazılmış ve orada kalmış bir roman kahramanı. Üstelik sekiz sene bu taslak içinde sıkışmış kalmış. Süreç böyle devam ederken Baki'nin taslağı bilgisayara aktarılıyor, oradan bizim dünyamıza ve daha bir çok alemlere akıyor. Kendini yazan yazarın karşısına çıkıp hesap sormak istiyor. 

Romanın içinde, bir roman kahramanı olduğunu bilen birini okumak çok enteresandı. Şu sıralar Deadpool ile dillere düşen 4.duvar kavramı bol bol var. Baki yeri geliyor tehdit bile ediyor bizi. Farklı bir romandı ama ara ara sıkıldığım yerler oldu. Tavsiye edilir mi? Şiddetle!

Puanım: 5 / 4Serçe - Mary Doria Russell - 416 sayfa - Metis Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Porto Rico'daki bir gözlem evinde uydu sinyallerine bir şarkı takılır. Bu şarkı daha önce hiç duyulmamış bir ezgidedir. Şarkının kaynağının Rakhat isimli bir gezegen olduğu tespit edilir ve Rakhat'a 3'ü cizvit rahip olan, 8 kişi gönderilir. Ancak sadece Peder Emilio Sandoz geri dönmüştür ve psikolojik, fizyolojik yaraları mevcuttur. Peder Rakhat'ta neler yaşamıştır?

Kitap nedense elimde süründü. Yapılan Hristiyan propagandası beni kitaptan soğuttu. Beğenmedim vesselam.

Puanım: 5 / 3Cinayet Sohbetleri - Onur Akhan & Mesut Demirbilek - 280 sayfa - Doğan Kitap. (OKUNDU)

Yorumum: İsminde belirtildiği gibi kitap sohbet havasında gidiyor. Soruları Onur Akhan soruyor, emekli polis Mesut Demirbilek yanıtlıyor. Sadece cinayetler üzerine bir kitap değil, 80'ler ve 90'larda polis olmanın zorluğu ve o zamanın şartları anlatılıyor. Faydalı bir kitaptı, bir solukta bitti.

Puanım: 5 / 5Mezbaha 5 - Kurt Vonnegut - 184 sayfa - April Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Çok enteresan ve bir o kadarda şahane bir kitaptı. Çok bir şey demek istemiyorum. Savaşın gereksizliği, insanlar üzerindeki etkileri hiciv sanatıyla anlatılmış. Falan filan.

Puanım: 5 / 5


21. Kategori (Her kitap 10 puan, bütün kitapları okuyanlara ekstradan 40 puan, toplamda 90 puan.): İlk kitabın ismi bir kelimeden, ikinci kitabın ismi iki kelimeden, üçüncü kitabın ismi üç kelimeden, dördüncü kitabın ismi dört kelimeden ve beşinci kitabın ismi beş veya daha fazla kelimeden oluşan kitaplar.Kayıp - Margaret Peterson Haddix - 304 sayfa - Parodi Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Bir hava alanına belirsiz bir uçak inmiştir yoksa ışınlanmış mı demeliyim? Çeşitli garipliklerden sonra uçakta 36 bebek hariç hiç kimse bulunamamıştır.

Aradan 13 yıl geçmiştir. Jonah isimli bir çocuk arkadaşı Chip ile konuşma esnasında, evlatlık olduğundan bahseder. Daha sonra eve döndüklerinde Jonah'ın kardeşi Katherine Jonah'a bir mektubu olduğunu söyler. Jonah mektubu açtığında "Sen kayıplardan birisin" yazan bir kağıt görür. İşin ilginci aynı kağıttan Chip'ede gelmiştir. Jonah, Chip ve Katherine bu gizemi çözmeye çalışacaklardır.

Kitap genel olarak akıcı ve sıkılmadan okunuyor. Ama tavsiyem 15 yaşından büyükseniz bu kitabı okumayın. Ben 10 sene geç okumuşum :D

Puanım: 5 / 3Otomatik Portakal - Anthony Burgess - 172 sayfa - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Olayları Alex isimli karakterimizin ağzından dinliyoruz. Emniyet güçlerinin yetersiz kaldığı bir zamanda Alex ve üç arkadaşı, hırsızlık, gasp, darp vb. suçlar işliyorlar. Bir noktada olaylar sarpa sarıyor ve olaylar Alex'in hiç hoşuna gitmiyor.

Kitabın dili çok enteresandı ama, okudukça alışıyorsunuz. Bence kitapta anlatılmak istenen; kötü bir insan iyi bir insana dönüştürülebilir mi? Dönüştürülürse topluma kazandırılabilir mi?

Puanım: 5 / 4,5
Son Kullanma Tarihi - Ender Özkahraman - 238 sayfa - İletişim Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Kitabın içinde çeşitli karikatürler var. Mizah adına hiçbir şey yok. Belirli bir etnik köken üzerinden hep acıtasyon yapılmaya çalışılmış. 3 liraya almıştım bu kitabı, ilk defa verdiğim paraya üzüldüm.Puanım: 5 / 1Bayan Peregrine'ın Tuhaf Çocukları - Random Riggs - 320 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU)


Yorumum: Dedesinin tuhaf hikayeleri ile büyüyen Jakob büyüdükçe, bu hikayelere olan inancını yitirir. Ancak bir takım olağan dışı olaylar patlak verir ve Jakob, Galler'de bulunan tuhaf bir adada olan tuhaf bir yetimhanedeki, Bayan Pererine ve tuhaf çocuklarıyla tanışmak durumuna düşer. Sonrası olaylar olaylar :)

Kitabın anlatımım basit ve anlaşılır. Anlatılan hikayenin fotoğraflarla da desteklenmesi çok güzel olmuş, ikinci kitabı bekliyoruz. :)

Puanım: 5 / 4Artık Bu Numarayı Arama Anne - Angutyus - 192 sayfa - Okuyan Us Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Angutyus'un macerası son sürat devam ediyor. Kitabın edebi bir yanı yok, düz yazı şeklinde devam ediyor. Diğer dört kitaba göre beğendiğim yönü ise ağdalı dili bırakıp direk olayları anlatması olmuş. Kolay okunan ve bir solukta biten bir kitap.

Puanım:5 / 3,5

22. Kategori (Her kitap 10 puan, bütün kitapları okuyanlara ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan.): Kendi temanıza göre dört kitap.

-Etkinlikler ve canımın istediği kitapları okuyacağım.


Korku Vadisi - Sir Arthur Conan Doyle - 223 sayfa - Frida Yayınları. (OKUNDU)


Yorumum: Kitabı ikinci okuyuşum, konu olarak tartışmasız en güzel Sherlock romanı. Ancak Sherlock'u daha aktif görmek isterdim. 

Puanım: 5 / 4Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke - 251 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU)


Yorumum: Kitabın arkasında "Çocukluğun Sonu, ütopya ve distopya arasındaki ince çizginin ta kendisi." yazıyor. Kitap bu kelimenin hakkını sonuna kadar veriyor.

Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki soğuk savaş esnasında dünyadaki her başkentin semalarında devasa uzay gemileri görülür. Hükümdarlar olarak adlandırılan uzaylılar, dünyadaki bütün kötü şeylere (savaşlar, açlık, cinayet v.s.) son verirler. Sonunda dünya bir ütopya olmuştur.

Bence yazılmış en iyi bilim-kurgulardan biri;  anlatımı yoğun, ağır ama kesinlikle okunmalı.

Puanım: 5 / 5Seni Sana Sor - Erhan Keskin - 102 sayfa - Minval Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Yazarın kendisiyle de yaklaşık 3 gün önce tanışma imkanım oldu. Yazarın samimiyeti hala aklımdayken, kitabı hemen okumak istedim.  Daha önceki şiir kitabını okumuş birkaç şiir dışında beğenmemiştim, bazıları şarkı sözüymüş sonradan kendisinden öğrendim.

Bu kitapta ise yazar kendini bariz şekilde geliştirmiş; Çeşitli deneme yazıları ardından yazılan şiirler bende çok güzel izlenim bıraktı. Ayna ile konuşma, yalnızlığın, aşkın yüzümüze vurulması gayet hoş olmuş. 

Devamını bekliyoruz.

Puanım: 5 / 4,5Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sümer'deki Kökeni - Muazzez İlmiye Çığ - 132 sayfa - Kaynak Yayınları. (OKUNDU)

Yorumum: Kitabı Goodreads'den bir arkadaş tavsiye etmişti. Bende merak edip aldım. Kitap tek tanrılı dinler ile Sümer efsanelerini karşılatıyor ve aralarındaki benzerliklere dikkat çekiyor. Bazı yerlerde ufak tefek yorumlar yapılmış, bazı yerlerde yorum okuyucuya bırakılmış. Kitabı okumanız için sabırlı ve sakin olmanız gerekiyor. Kitapta çok yazım yanlışı var, bunu söylemeden geçemem.

Puanım: 5 / 4


Şimdilik bu kadar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder