20 Mart 2016 Pazar

Bahar Okuma Şenliği 2016


Merhabalar, orta halli geçen bir Kış Okuma Şenliğinin ardından Bahar Okuma Şenliği ile karşınızdayım. Bu şenlikte Zaman Çarkı serisin son altı kitabına ağırlık vereceğim ve araya diğer kategorilerden bir şeyler sıkıştıracağım. Bakalım istediğimi başarabilecek miyim? 

Eğer sizde Pinuccia'nın okuma şenliğine katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


Gelelim listemize:


1. Kategori (10 puan): Olayların bahar mevsiminde geçtiği veya baharı, çiçekleri, börtü böceği çağrıştıran bir kitap.


Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigoriy Petrov - 240 sayfa - Koridor Yayıncılık.

Yorumum: Anı, inceleme tarzı bir kitap. Kötü bir kitap değil, zaten kitabı Ulu önder Atatürk tavsiye etmiş, kötü bir kitap olması bu yüzden ihtimal dışı. Finlandiya halkının yoktan var olması sade bir dille anlatılıyor. Zaman zaman sıkılmadım da değil...  Ancak herkese özellikle genç nesle şiddetle okutulmalı.

Puanım: 5 / 4

2. Kategori (10 puan): Bir çizgi roman veya manga veya foto roman.


Kara Kule, Silahşor'un Doğuşu - Stephen King - 240 sayfa - Altın Kitaplar. (OKUNDU.)


Yorumum: 14 yaşındaki Roland'ın Silahşor olmasını anlatıyor. Yaratılan dünya, karakterler, ırklar çok güzel hazırlanmış. Çizimlerde gayet başarılıydı. Çizgi-roman serinin 4.kitabı referans alınarak hazırlanmış, o yüzden pek fazla bir şey anlayamadım ama beğendim ileride romanlarını okuyabilirim.

Puanım: 5 / 3,5


3. Kategori (10 puan): Yaşanmış bir savaşı anlatan bir tarih kitabı veya olayların yaşanmış bir savaş döneminde geçtiği kurgusal bir roman.


Hükümdar - Mustafa Çevik - 200 sayfa - Sayfa6 Yayınları.

Kitap MÖ ki yıllarda geçiyor. Mete Han'ın öyküsü, zaten o sıralar her yerde savaş var.


4. Kategori (10 puan): Anti-kahraman bir karaktere sahip bir kitap.


Üç Silahşor - Alexandre Dumas - 755 sayfa - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.


5. Kategori (10 puan): Evde okunmayı bekleyen veya elinizde olmasa da okumak isteyeceğin 10 kitaptan kurayla belirleyeceğin bir kitap.


Yaratık Avcısı - Rick Yancey - 389 sayfa - Dex Yayınları.


6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.


Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley - 272 sayfa - İthaki Yayınları.

1932 tarihli roman, aynı yıl İrlanda'da yasaklandı. Yasaklama gerekçesi, geleceğin dünyasında eğlence amaçlı seksin toplum tarafından doğal karşılandığının anlatılıyor olmasıdır.

Yorumum: Kitabı ikinci okuyuşum ve ikinci kere hayran oluşum. Kitap Ford'tan Sonra 632 yılında geçiyor. Savaşların bittiği huzur! içinde bir dünya ile karşı karşıyayız. İnsanlar kuluçka merkezlerinde şişelerde üretiliyor. Üretilen insanlar Alfa, Beta, Gama, Epsilon v.b. daha çok türe ve aynı zamanda kendi içlerinde de alt türlere ayrılmaktadır. Üretilen her insanın yapacağı iş, yaşayacağı hayat doğduğu günlerden itibaren şartlandırma yoluyla öğretilmektedir. Her insan yaşadığı hayatın mükemmel olduğuna inanmaktadır. 

Tanrı yerini Ford'a (kitap içinde "our lord" "our ford" biçimde bir kelime oyunu da mevcut) bırakmıştır. Bütün haçların başları kesilip T biçimine (Ford otomobillerinin T serisine bir göndermeymiş) getirilmiştir. Kendini mutsuz hisseden insanlar soma  isimli bir uyuşturucu kullanmaktadır. Bu uyuşturucuyu kullanan derin ve aralıksız bir uykuya (soma - coma da bir kelime oyunu olabilir) dalmaktadır.

Sonuç olarak kitap kara bir ütopya değil, distopya da değil, ütopya hiç değil ama muazzam bir gelecekbilimi ile yazılmış şahane bir eser. Felsefik yanları da yok değil...

Puanım: 5 / 5


7. Kategori (10 puan): "Kadın" temalı bir kitap.


Tersine Dünya - Orhan Kemal - 144 sayfa - Tekin Yayınları.


8. Kategori (10 puan): İşlenen suçun cinayet olmadığı polisiye/gerilim türünde bir kitap.


500 - Matthew Quirk - 400 sayfa - Domingo Yayınları.

Araştırmalarıma göre polisiye ama suç cinayet değil.


9. Kategori (10 puan): Gilmore Girls listesinden bir kitap.


Bülbülü Öldürmek - Harper Lee - 355 sayfa - Sel Yayıncılık. (OKUNDU.)

Aynı zamanda Kitapaağacı Balıkesir'in Nisan ayı kitabı.


Yorumum: Küçük bir çocuğun gözünden 1930'lu yılların Amerika'sına bakıyoruz. İlk bölümde biraz kafam karışsa da ilerledikçe kitap kendini okutuyor. Dönemin beyaz insanlarının siyahilere karşı yaptıkları; riyakarlığa , acımasızlığa, ön yargılarına tanık oluyoruz.

Puanım: 5 / 4,5


10. Kategori (10 puan): Normalde okumayacağınız veya uzak duracağınız türde bir kitap. 

Duvarların Dili Olsa - Alice Clayton - 407 sayfa - Dex Yayınları.

Kitabı bir yarışmadan kazanmıştım. Okumayı pek düşünmüyordum ama bu kategoriye dua etsin.


11. Kategori (10 puan): Mektup veya anı veya biyografi veya otobiyografi türünde bir kitap.


Sol Ayağım - Christy Brown - 184 sayfa - Nemesis Kitap.

Yazarın otobiyografisiymiş.


Yorumum: Doğuştan beyin felci olduğu için konuşamayan ve sadece sol ayağını kullanabilen Christy'nin kendi ağzından hayatını okuyoruz. Kitapta annesinin, Christye karşı tutarlı ve  güven verici davranışları hoşuma gitti. Elimde olsa bir demet kırmızı gül de ben verirdim.

Puanım: 5 / 4


12. Kategori (10 puan): Kitap Ağacı'nın aylık kitaplarından veya herhangi bir Kitap Ağacı Kulübü tarafından Bahar Okuma Şenliği sırasında okunacak bir kitap.Z Raporu - Ali Lidar - 154 sayfa - İthaki Yayınları.

Kitapağacı Balıkesir ile okuyacağız.

Yorumum: Öykü, deneme, anı yazılarının toplandığı bir kitap. Kimilerini çok beğendim kimileri olmasa da olurmuş. Zorlama küfürler olmasa daha da beğenebilirdim.

Puanım:5 / 4

13. Kategori (10 puan): Basılı tek bir kitabı olan bir yazardan bir kitap.


Muz Beyazı - Selim Bektaş - 184 sayfa - İthaki Yayınları.


14. Kategori (10 puan): Hayvanların ana karakterlerden biri olduğu bir kitap.Maymunlar Gezegeni - Pierre Boulle - 210 sayfa - İthaki Yayınları.

Yorumum: Kitabın bir çok filmi çekilmiş olduğun için konusunu neredeyse bilmeyen yoktur. 2001 yılı yapımı olan Maymunlar Gezegenini izlemiştim ve şaşırtıcı bir sonla karşılaşacağımı biliyordum. Ancak kitap bir darbeyle yetinmemiş ve ikinci darbeyi vurmuş.  Kitabın sonu adamın beynini yakıyor, hemde iki kere... Okuduktan sonra keşke filmini izlemeseydim beynim daha güzel yansaydı demedim değil. :) Sonuç olarak ters-psikoloji ile yazılmış, insana bazı şeyleri sorgulatan tam bir baş yapıt okudum. Şiddetle tavsiye ederim.

Puanım: 5 / 5

15. Kategori (10 puan): Genç yetişkin türünde bir kitap.


Köpek Düşleri - Markus Zusak - 159 sayfa - Martı Yayınları.


Yorumum: Kitabımızı Cameron Wolfe isimli, 15 yaşındaki bir çocuğun ağzından okuyoruz. Seçmediği bir hayatı yaşamak zorunda kalan Cameron'un ailesi ve çevresindeki yaşadıklarını okuyoruz. İyi kitaptı ama daha iyi olabilirdi. Zusak'ın Kitap Hırsızı'nı bayıla bayıla okumuşken (Hiç Kimse Sıradan Değildir kitabı da güzeldi) bu kitaptan beklentim yüksekti. Beklentim karşılanmadı ama okuduğum için pişman da değilim. Camerorun'un kendi kendine konuşmaları ve aklından geçenler beni bazen üzdü, bazense güldürdü. Serinin ikinci kitabına hemen başlıyorum.

Puanım: 5 / 4


16. Kategori (10 puan): Olayların Güney Yarımkürede geçtiği bir kitap.Endgame: Çağrı - James Grey & Nils Johnson-Sherton - 540 sayfa - Pena Yayınları.

Yorumum: Açlık Oyunları ve Dan Brown stilinin harmanlanmış hali. Karekterlerin bazılarının iyice irdelenmesi bazılarının ise geçiştirilmesini pek beğenmedim. Genç-yetişkin kitabı olduğu için aşk üçgeni olması beni şaşırtmadı ama pekte rahatsız etmedi. Aşkın dozunda olması vıcık vıcık olmaması iyiydi. Bazı yerlerde ufak-tefek mantık hataları vardı. Akıcı olması okuyucuyu pek yormaması da güzeldi. İkinci kitabı ucuza bulursam alırım. Devamını merak etmiyor da değilim.

Puanım: 5 / 3,5 

17. Kategori (10 puan): Kendi ülkesinde yaşamayan / yaşamamış bir yazardan bir kitap.Ara Dünya - Neil Gaiman & Micjael Reaves - 214 sayfa - İthaki Yayınları.

Neil Gaiman İngiliz ama Amerika'da yaşıyor.


18. Kategori (Her kitap 10 puan, 3 kitabı da okuyana ekstradan 20 puan, toplam 50 puan): Olayların geçtiği yerin kitabın isminde yer aldığı üç kitap.


Kışın Yüreği - Robert Jordan - 695 sayfa - İthaki Yayınları.

Yorumum: Kitap elimde süründü. 25 gün sürdü kitabı okumam. Neden mi bu kadar sürdü? 3 ana nedenim var:
-Biraz benim üşengeçliğim.
-Çok çok fazla yazım hatası yapıldığı için İthaki Yayınlarının kalitesi! Hayır yani kitap 2.baskı hatta şu sıralar 3.baskı yapıyor/yapmış olmaları lazım. Yazıktır günahtır. Bu kitapları tek tek alanlar kitap başı 60-65 lira para veriyor bu mu yani verilen paranın karşılığı? Ayıp ayıp...
-Birazda Zaman Çarkı kitaplarının Türk dizilerine benzemesi; karakterler bir yerlerden bir yerlere 500 sayfa boyunca gidiyor ve neredeyse başka hiçbir şey olmuyor. Son 100 sayfada ise olaylar patlak veriyor ve meraklandırıcı bir son ile bitiyor. Okuyucu ister istemez diğer kitabı merak ediyor. Örneğin serinin ana karakteri Rand'al Thor Nam-ı diğer Yenidendoğan Ejder'i ele alalım: Rand'ın bir amacı var ve biz bu amacı önceki kitaptan (Hançer Yolu) biliyoruz. Bu kitapta Rand sadece bir yerden bir yere gidiyor orada biraz oyalanıyor ve yapacağı şeyi yapıyor. Okuyucuyu bu kadar bekletmek çok yanlış. Betimleme betimleme... Bizdeki sabır da bir yere kadar.

Kitapta beğendiğim şeyler ise; Mat'i tekrar görmemiz (özlemişim keratayı), Seanchan'lar hakkında daha fazla bilgi edinmemiz ve tatkaçıran (spoiler) olduğu için söyleyemeceğim bir şey, oldu.

Puanım: 5 / 3     
Alacakaranlık Kavşağı - Robert Jordan - 776 sayfa - İthaki Yayınları.

Yorumum: Eziyet gibi bir okumayla daha karşınızdayım. Lafı çok uzatmayacağım. Bu kitabı okuduktan sonra Kışın Yüreği'ne o kadar laf söylediğim için pişmanım. Zaman Çarkını okuyanlar bilir Aes Sedailerin %95'ine gıcık oluruz. İnsanlar bu kadar Aes Sedailere gıcık iken 30 bölüm + Ön söz + Son söz, yani toplamda 32 bölümlük bir kitabın 25 bölümünü Aes Sedailere ayırmak niye? Sonuç olarak elim 11.kitaba gitmiyor. Üzgünüm.

Puanım: 5 / 2Paris ve Londra'da Beş Parasız - George Orwell - 248 sayfa - Can Yayınları.


Yorumum: George Orwell'ı George Orwell yapan kitap. Kitap ismini hiç bilmediğimiz bir anlatıcı tarafından anlatılıyor. Kitabın otobiyografik olduğu, anlatıcının da yazarın kendisi olup olmadığı hala tartışma konusuymuş. Bence kendisini anlatıyor ki, okurken hissettim bunu. 

Paris'in arka sokaklarında başlayan modern kölelik günlerini ve Londra'da geçen berduşluk günlerini anlatıyor kitabımız. Orwell yalnızca anlatmakla kalmıyor; sorunun köküne iniyor, o insanları anlamamızı sağlıyor. Hatta bir çözüm bile sunuyor bizlere.

Okurken kitabı Jack London'un Demiryolu Serserileri kitabına benzetmiştim ki, yazar bu konuya ve yazara da bir atıfta bulunmuş.

Sonuç olarak: Gerçekçi, sarsıcı, komik ve yer yer duygusal bir kitaptı. Bu arada yazarın ilk kitabıymış...

Puanım: 5 / 5


19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Kapağındaki baskın rengin kırmızı ve mavi ve yeşil olduğu birer kitap. (Her renkten bir kitap okumanız gerekiyor).


Kıyamete Bir Milyar Yıl - Robert Jordan - 152 sayfa - İthaki Yayınları.


Yorumum: Alışılmışın dışında bir bilim-kurgu kitabı. Belki bilim-kurgu yanı yok bile diyebiliriz. Aslında birazda bilim-kurgu var gibi. Benim kafa gitti... Karmaşık bir kurgusu olan, olaylara bodoslama daldığımız ve genel olarak 5 kişinin beyin fırtınası yapmasının üzerinden anlatılan enteresan bir roman. Vakit kaybı değildi. Kitabı genel olarak beğendim. Ancak hazmedilmesi zor bir kitap.

Yorumum: 5 / 4İt Dalaşı - Markus Zusak - 176 sayfa - Martı Yayınları.


Yorumum: İlk kitapla kıyaslarsak oldukça başarılı bir devam kitabı diyebilirim. Genel olarak karakterlerin gelişmeleri, Cameron ve Rube'un arasındaki bağların iyice sıklaşması gayet güzel şeylerdi. Ben seride genel olarak bir şeye takıldım: Serinin üç kitabında da özgün isimler kullanılmamış ve kapaklardaki çocuksu duruş kitapların ciddiyetini bozmuş. Neyse hız kesmeyelim ve üçüncü kitaba başlayalım.

Puanım: 5 / 4,5Köpekler Ağladığında - Markus Zusak - 224 sayfa - Martı Yayınları.


Yorumum: Ah be Cameron kardeş... Ne kadar safsın sen. :) Cameron büyümek istiyor ama onu kimse takmıyor. Nereye elini atsa elinde kalıyor desek yeridir. Finali biraz belirsiz olsa da güzel bir sondu. Üçlemeyi okurken Zusak'ın kendini geliştirdiğini de görüyoruz. Genel bir yorum yaparsak seri beni tatmin etti. Martının çıkardığı en güzel kitaplardan diyebilirim.


Puanım: 5 / 4,5


20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.


Alnı Mavide - Ahmet Büke - 160 sayfa - Can Yayınları.


Yorumum: İlk Ahmet Büke okuyuşum. İçince bir tanesi hariç kısa öyküler var. Genel olarak kitabı beğendim, yazarın enteresan bir dili var. Ahmet Büke'ye bir şans daha verebilirim.

Puanım: 5 / 3,5Ayten - Nalan Güven - 196 sayfa - P Kitap Yayıncılık.


Yorumum: Çağdaş Türk edebiyatına olan ön yargılarım perçinlenmiş oldu. Yeşilçam havasında; alkolik baba, dayak yiyen anne, üvey anne/üvey baba ikileminde kalan çocuk, yasak aşklar, hamilelikler, çocuğu aldıracağız diyen erkek klişesi, karşısında ise ben çocuğumu doğuracağım diyen ağlak kadın klişesi. Vıcık vıcık duygu aktarımları vs. vs. Mantık hataları (kitap boyunca piyano başında göremediğimiz Oğuz karakteri, nasıl oluyorsa kadın karakterin geçmişinde piyano çalmaya başlıyor.) da yok değildi. Bu kitap nasıl 4.baskıya ulaşmış? Sorgulamadan edemedim. Birde bu insanlar kendilerine yazar! diyor.

En çok hoşuma gitmeyende kadınları aciz ezik göstermesi. Kadın karakterler neden hep kurtarılacak birisi, kenarda köşede ağlayan vs. olmak zorunda. Bunu nedense hep kadın yazarlar! yapıyor. Okumayın, okutmayın. Emek var muhabbetlerine falan da girmeyelim, Nalan hanım emeğini başka şeylere harcasın, ne okuyucu ne de kendisi yorulsun.

Kitabı kitapyurdunda kargo parası vermemek için 2tlye görünce almıştım. Keşke kargo parası verseydim, zamanıma yazık oldu. 

Puanım: 5 / 1
Ay'da 172 Saat - Johan Harstad - 311 sayfa - İthaki Yayınları.


Kitapağacı Bilim-Kurgu Kulübü ile 25 Nisanda okumaya başlayacağız.


Yorumum: İthaki'nin, Marslı'dan yediği ekmeği bu kitaptan da yemek istemesi hatta Marslı'yı iyi sattık bunu da satarız felsefesiyle piyasaya sürdüğü bir kitap. Tek tesellim, 9.90'a almış olmam nedeniyle maddi zararımın az olması.

Kitabın hemen bitmesi en güzel yanıydı. Genç-yetişkin yanının ağır basması, kitabın yarısına geldiğimizde Ay'a anca gidişimiz, ucuz bir kurgu ve ucuz-basit bir sonla bitmesi kötüydü. Kötüydü işte...

Puanım: 5 / 2,5Adalet - Ann Leckie - 408 sayfa - İthaki Yayınları. (OKUNDU.)

Aynı zamanda kitabı Kitapağacı Bilim-Kurgu Kulübü ile 25 Martta okumaya başlayacağız.


Yorumum: Öncelikle kitapta yazım hatası çoktu. Sonradan öğrendiğime göre, son okuma yapılmadan basılmış, maksat okuyucuyu bekletmemekmiş. Ah İthaki ahh... Neler oluyor sana?

Neyse kitap karmaşık bir kitaptı; mekanlar, dinler, isimler çok çok fazlaydı ( tabi bir zaman çarkı okuyucusu için fazla değildi) ve basım hatalarıyla bunlar birleşince okumak oldukça güçtü. Kitabın sonuna da bir sözlük konulsa olurmuş.

Konuya gelirsek Breq isimli bir ana kahramanımız var. Ve Breq bir yapay zeka. Bir zamanlar devasa bir uzay gemisi ve binlerce bağıl bedeni olan olan "Toren'in Adaleti" iken şimdi tek bir bedende kalmıştır ve Breq ismini almıştır. Breq bir intikam peşindedir ve Nilt isimli bir yerde bir silah aramaktadır. Bu esnada ölmek üzere olan birini bulur. Bu kişi eski teğmenlerinden Seivarden Vendai'dir. Onu da yanına alarak İmparatorluğa adalet götürmeye çalışır. Breq bunu başarabilecek midir?

Son olarak bilim-kurgu edebiyatına aşina olmayanlar bu kitaptan uzak dursunlar.

Puanım: 5 / 3,5


21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Ölmeden Önce Okunacak 1001 Kitap Listesinden dört kitap.Silas Marner - George Eliot - 248 sayfa - Can Yayınları.Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater - Kurt Vonnegut - 197 sayfa - Dost Kitabevi.Aspidistra - George Orwell - 280 sayfa - Can Yayınları.Jacob'un Odası - Virginia Woolf - 216 sayfa - İthaki Yayınları.


22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.

-Fantastik 4 kitap.


Düş Hançeri - Robert Jordan - 960 sayfa - İthaki Yayınları.Fırtına Toplanıyor - Robert Jordan - 844 sayfa - İthaki Yayınları.
Geceyarısı Kuleleri - Robert Jordan - 1000 sayfa - İthaki Yayınları.Işığın Anısı - Robert Jordan - 1064 sayfa - İthaki Yayınları.


Listem bu kadar. Yorum bırakmayı unutmayın. :)
8 yorum:

 1. Ilham verdi :D
  Ben de topladim Zaman Carkini baslayacagim yakinda ama ne zaman :) Keyifli okumalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman Çarkına başlamak bir dert bitirmek ayrı bir dert. Ama kesinlikle okumalısın. :)

   Sil
 2. Sol Ayağımı seveceksiniz. Başarılar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Size de başarılar. :)

   Sil
 3. Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını aldığım gün kaybetmenin acısı hala içimde. :( Keyifli okumalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Sizlere de keyifli okumalar. :) Bendeki Beyaz Zambaklar Ülkesinde emanet olmasa hediye ederdim. :)

   Sil
 4. Keşke listenizi daha önce görseydim, boş bıraktığım kategoriler konusunda yardım alabilirmişim :/ Neil Gaiman hiç aklıma gelmemişti mesela 17. kategori için.. Bol okumalar diliyorum :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hep buralardayım. Diğer şenliklerde de listelerimi görebilirsiniz. :) Sizlere de bol keyifli okumalar.

   Sil