29 Haziran 2016 Çarşamba

Yaz Okuma Şenliği 2016


Merhabalar, orta halli geçen bir İlkyaz(bahar) Okuma Şenliğinin ardından Yaz Okuma Şenliği ile karşınızdayım. Önceki şenlikte Zaman Çarkı kitaplarını 
öne alacağım demiştim. Ancak sadece iki Zaman Çarkı kitabı okuyabildim. Bu şenlikte ciddi ciddi Zaman Çarkı kitaplarına ağırlık vereceğim. Haydi rastgele...

Unutmadan Pınar ablanın sonlandırdığı şenliklere gönüllü olup devam ettirme kararı alan Gül'e sonsuz teşekkürler ve saygılar. :)

Şenliğe katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


1.Kategori (10 puan): İsminde yaz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların yazın geçtiği bir kitap.Sıcak Bedenler - Isaac Marion - 216 sayfa - Doğan Kitap.


2.Kategori (10 puan): Adında çoğul eki almış bir sözcük bulunan bir kitap.Dörtlükler - Ömer Hayyam - 196 sayfa - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.

Yorumum: Kitapta Tanrı, şarap, din, sevgili konularıyla ilgili dörtlükler bulunmakta. Bazıları oldukça sert. Ömer Hayyam'a kızabiliriz ama bu onun haklı  olduğunu değiştirmez.

Puanım: 5 / 5


3.Kategori (10 puan): İki veya daha fazla yazarın yazdığı bir kitap.
Her yazarın bir öykü yazarak oluşturduğu kitaplar kapsam dışı.Kıyamet Gösterisi - Neil Gaiman & Terry Pratchett - 416 sayfa - İthaki Yayınları.


4.Kategori (10 puan): İnstagram, facebook gibi sosyal medya üzerinden oluşturulan ortak okuma gruplarının şenlik süresince okuduğu bir kitap.


Burası şimdilik boş kalsın.

5.Kategori (10 puan): Sizin doğum yılınızdan en az 50 yıl önce vefat etmiş bir erkek yazarın yazdığı öykülerden oluşan kitap.
Bütün Hikayeleri - Ömer Seyfettin - 138 sayfa - Üç Harf Yayıncılık.

Yazar 1920'de vefat etmiş. Ben 1990'lıyım.


6.Kategori (10 puan): Adında bir yiyecek olan kitap. (Sebze, meyve, yemek vb. olabilir.)Muz Beyazı - Selim Bektaş - 184 sayfa - İthaki Yayınları.


7.Kategori (10 puan): 29 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında vefat etmiş yazardan bir kitap.


Yıkıma Giden Adam - Alfred Bester - 184 sayfa - İthaki Yayınları.

Yazar 30 Eylül 1987'de vefat etmiş.

Yorumum: Karmaşık ama güzeldi. Psikolojik durumlar mükemmeldi.

Puanım: 5 / 4


8.Kategori (10 puan): Ülkemizde en azından iki yayınevinin basmış olduğu bir kitap. (Baskısı olan yayınevlerinden sadece birinin piyasada olması sorun teşkil etmiyor.)Tersine Dünya - Orhan Kemal - 144 sayfa - Tekin Yayınları.


9.Kategori (10 puan): Ölmeden önce okumanız gereken 1001 kitap listesinden bir kitap.Doktor Moreau'nun Adası - H.G.Wells - 200 sayfa - İthaki Yayınları.


10.Kategori (10 puan): Diziye uyarlanmış bir kitap. (Karışıklık olmasın diye belirteyim The Originals gibi diziden sonra yazılan kitaplar da bu kategoriye dahil.)11 Doktor 11 Öykü - Kolektif - 504 sayfa - İthaki Yayınları.


11.Kategori (10 puan): Kategorilerden bağımsız canınızın istediği bir kitap. Arayan Adam 2 - Reha Oğuz Türkkan - 330 sayfa - Pozitif Yayınları.

Yorumum: İlk kitaba göre daha akıcı bir kitaptı. Dönemin Türkçülük davasını daha yakından görmüş olduk. Bazı tanıdık siyasi simaları daha yakından tanıdık. Sanıklara yapılan işkenceler, iftiralar gırla...

Puanım: 5 / 5


12.Kategori (10 puan): Adında emir kipli sözcük bulunan bir kitap.


Bana Mesih'i Anlat - L. M. Abdullah - 45 sayfa - Gerçeğe Doğru Kitapları.


13.Kategori (10 puan): Goodreads tarafından 2009 yılından günümüze kadar seçilen en iyi kitaplardan bir kitap. Liste için buraya. Diğer yıllar yan taraftaki menüden seçilebilir. 
14.Kategori (10 puan): Sanat temalı bir kitap. (Kitabın adında resim, müzik, sinema vb. alana yönelik bir kısım varsa kitap konusuna bakılmaksızın bu kategoriye dahil (Gölgelerin Ressamı, Başucumda Müzik, Ölüm Şarkısı, Şans Müziği  gibi) onun dışında kitabın ana karakterinin sanatçı olduğu ya da yaşamış bir sanatçının otobiyografisi, biyografisi olan eserlerde bu kategoriye dahil.) Gösteri Peygamberi - Chuck Palahniuk - 320 sayfa - Ayrıntı Yayınları.


15.Kategori (10 puan): 2016 yılında basılmış bir kitap, yabancı kitapların ülkemizde basılış tarihi dikkate alınacak. Eğer yabancı ülkelerde 2016 yılında basılan bir kitabı o dilde okursanız o da bu kategoriye dahil.Yıldız Gemisi Askerleri - Robert A. Heinlein - 308 sayfa - İthaki Yayınları.

16.Kategori (10 puan): Pinuccia'nın Kitapları (Hepimizin severek katıldığı şenliklerin sahibi Pinuccia'nın Kitapları bloğunun sahibi Pınar’ın 2013 Temmuz’undan itibaren başlattığı şenliklerde okuduğu bir kitap. Bu arada yanlış hatırlamıyorsam bazı şenliklerde kategori dışı kitap okumuştu, o kitaplar dahil değil. Ben Pınar’ın her şenlik sonucu tek tek link ekledim o listelerden bir kitap seçebilirsiniz, eğer gözden kaçırdığım bir şenlik sonucu varsa bana bildirirseniz sevinirim.)   


Valizimde Gölgeler - Serkan Koktay - 288 sayfa - Koyu Kitap.

Pınar ablamız bunu bir şenlikte okumuş. Ayrıca bu kitap PInar ablanın bana ilk şenlik hediyesi. Onun için benim için özel ve bende yeri apayrı. :)


17.Kategori ( Her kitap 10 puan iki kitap okunursa ekstra 10 puan toplamda 30 puan): Adınız ve soyadınız baş harfleri başlayan iki kitap. Çift isimli/soyadlı arkadaşlar istediği ismi kullanabilir.

D:

Dinin Ötesinde - Kolektif - 32 sayfa - Kutsal Kitap Araştırma Merkezi.


S:


Sherlock Holmes & Şairin Ayak İzleri - Rodolfo Martinez - 352 sayfa - İthaki Yayınları.

Yorumum: 90 yaşlarında bir Sherlock okuyoruz. Lovecraft'ın Necronomicon'u ana temamız ve ilk kitabın (Sherlock Holmes & Ölülerin Bilgeliği) devamı niteliğinde bir kitap. Hikayemiz içinde hayali ve gerçek kahramanlarla da karşılaşıyoruz: Robert Capa, Clark Kent (evet Superman olan) gibi, hatta kısa süreliğine Einstain'ı bile görüyoruz. Kitap bana gereksiz uzatılmış gibi geldi, 100 sayfa kırpılıp güzel bir şey ortaya çıkabilirdi. Ne yazık ki Ölülerin Bilgeliğinden aldığım zevki bu kitaptan alamadım. Belki de beklentiyi çok yüksek tuttum. Sonuç olarak benim için hayal kırıklığı oldu. 

Puanım: 5 / 3


18.Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplamda 70 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.Yetim Kalacak Küçük Şeyler - Oya Baydar - 320 sayfa - Can Yayınları.Arayan Adam - Reha Oğuz Türkkan - 320 sayfa - Pozitif Yayınları.

Yorumum: Nereden başlasam bilemiyorum. Yazarın karakterine hayran oluşumu mu anlatayım? Yazılanlara hayran oluşumu mu anlatayım? Yada bu yazdıklarını daha benim yaşıma gelmeden yaşamasına mı içerleyeyim...

Neyse, kitabın ikinci başlığından da belli olduğu gibi yazarın doğmadan önceki aile hayatına, çocukluğuna ve gençliğine (1915-1940'li yıllar) yakından tanık oluruz. 

Yazarın Türkçülük fikirlerinin oluşmasına, bir tesadüf eseri Musollini ile karşılaşmasına, Hitler'in bir mitingine gidişine, üniversite okumak için gittiği Fransa'da Paris'in bombalaşına ve daha bir çok şeylere tanık oluyoruz. Güzel kitaptı ikinci cilt elimde olsa hemen okumaya başlardım ama ne yazık ki yok.

Puanım: 5 / 5Küller - Ilsa J.Bick - 368 sayfa - DEX.Çizgilerle Ateistin El Kitabı - Rius - 156 sayfa - Yordam Kitap.

Yorumum: Mantık çerçevesinde Tanrı ve din sorgulanmış. Daha doğrusu Tanrı ve Hristiyanlık sorgulanmış. Karikatürize anlatımlar muazzamdı.

Puanım: 5 / 4


19.Kategori (Her kitap 10 puan iki kitap okunursa ekstra 30 puan toplamda 50 puan): İsminde eş anlamlı kelime olan iki kitap.
Örneğin: Kırmızı ve Siyah - Kara Saray
(Bu kategoride Dr. gibi kısaltmaları da kabul ediyorum ama yakın anlamlı kelimeler kabul değil.)Hayvanlardan Tanrılara Sapiens - Yuval Noah Harari - 412 sayfa - Kolektif Kitap.

Yorumum: Basit ve anlaşılır bir şekilde insanlığın tarihini anlatılmış. Zaten "Hayvanlardan Tanrılara" sözü çok şey anlatıyor. Nereden geldik nereye gidiyoruz sorgulaması çok güzel bir şekilde yapılmış. Ufuk açıcı bir kitap.

Puanım:5 / 5


Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater - Kurt Vonnegut - 197 sayfa - Dost Kitabevi.

Yorumum: Güzeldi ama bir Mezbaha 5 değildi.

Puanım: 5 / 3,5


20.Kategori (Her  bir kitap 10 puan tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan toplamda 80 puan) Aşağıya ekleyeceğim ülkelerde doğmuş yazarlardan bir kitap. (Ben seçeneğiniz bol olsun diye sekiz ülke ekledim siz dört tanesini seçeceksiniz.) 
Ülkeler: Kolombiya, Japonya, Arjantin, Avustralya, Portekiz, Fransa, İzlanda, İsveç.Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro - 272 sayfa - Yapı Kredi Yayınları.Neşeli Ayaklar 2 - Paul Livingston - 120 sayfa - Pegasus Yayınları.

Gülmeyin başka kitap bulamadım. :DYeşil Işın - Jules Verne - 184 sayfa - Türkiye İş Banksı Kültür Yayıınları.Kolay Para - Jens Lapidus - 472 sayfa - Domingo Yayınları.21.Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.

-Fantastik-kurgu dört kitap.Fırtına Toplanıyor - Robert Jordan & Brandon Sanderson - 896 sayfa - İthaki Yayınları.

Yorumum: Mükemmeldi. Ancak kitabın baskı kalitesi çok kötüydü. Neyse Brandon Sanderson çok doğru bir tercih olmuş. Tarmon Gai'don'u sabırsızla bekliyoruz.

Puanım: 5 / 5Işığın Anısı - Robert Jordan & Brandon Sanderson - 928 sayfa - İthaki Yayınları.

Yorumum: Bitti... Sanki yakın arkadaşlarım sırtını dönüp çekip gitti. O kadar ısınmıştım onlara... Teşekkürler Robert Jordan, teşekkürler Brandon Sanderson. Işık sizlerle olsun...

Puanım: 5 / 5
Gölgemizin Sesi - Jonathan Carroll - 201 sayfa - İthaki Yayınları.

Yorumum: Okurken bu nasıl fantastik kitap yahu dediğim doğrudur.  Fantastik ögeler geri planda kalmış. Neyse konuya gelecek olursak Joe Lennox isimli başarılı bir yazar ana karakterimiz; güzel bir çocukluk geçirmemiş, sürekli sorun çıkaran abisinin gölgesinde kalmış, abisi ve ardından annesi ölünce soluğu Viyana'da almış. Bu olaylara (çocukluğu, abisin ve annesinin ölümü vs.) kitabın birinci bölümünde yer veriliyor.

Tek kişilik sıkıcı küçük dünyasında yaşamaya devam eden Joe, gizemli ve bir o kadar eğlenceli bir çiftle tanışıyor: India ve Paul. Onları biraz kıskanıyor, biraz saygı duyuyor ama India'ya aşık olmaktan kendini alamıyor. Kısa süre sonra Paul'un ölümüyle her şey daha da gizemli ve ürkütücü bir hal alıyor.

Sonuç olarak kitabın dili biraz fazla ağdalıydı. Daha önce dediğim gibi kitabın fantastik yönü yok gibi bir şeydi. Sonlara doğru geldiğimde kitabın hakkının 3 puan olduğuna kara vermiştim. Ancak kitabın sonunda yazar beni iki kere şaşırtarak 3,5 puanı hakketti. Ben kitabı ilknokta'dan kelepir olarak 5 liraya almıştım. Bir kelepire göre güzel bir kitaptı.

Puanım: 5 / 3,5Geceyarısı Kuleleri - Robert Jordan & Brandon Sanderson - 960 sayfa - İthaki Yayınları.

2010 - Goodreads en iyi fantastik-kurgu.


Yorumum: Artık siyah ve beyaz taraflar kesinlikle belirlendi. Gri renkte kimse kalmadı desek yeridir. Bir çok soruya yanıt aldık. Tarmon Gai'don başladı...

Puanım: 5 / 5
Bitti...

6 yorum:

 1. Merhabalar 5. kategori için küçük önerilerim var, ben bu kategori için Franz Kafka'nın Kırmızı Kedi Yayınaları'ndan çıkan Bir Kardeş Cinayeti'ni okuyacağım. Eğer başka öneri istersen Edgar Allan Poe'nun İthaki'den çıkan Bütün Öyküleri'nin 5 kitaba bölünmüş kitapları da olabilir, Sherlock Holmes öyküleri de bu kategoriye dahil (tabi tek hikayeli kitaplar değil), E. T. Hoffmann'ın Gece Tabloları da var. Bunların dışında küçük bir düzeltmem olacak 19. Kategoride Siyah ve Karanlık eş anlamlı değil ne yazık ki :( Çekim eki almış kelimeler kabulüm ama Karanlık yapım eki aldığı için başka bir kelime olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba 5.kategori için tavsiye ettiklerinizin maalesef hepsini okudum. Yine de tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. 19.kategoriye de baş bir şeyler bulurum. Uyarı için teşekkürler. İyi günler. :)

   Sil
 2. Ben liste yayınlayan katılımcıların linkini kategorilerin altına eklemeye başladım incelerseniz belki okumadığınız bir eser bulursunuz :)

  YanıtlaSil
 3. Her kitabın fotoğrafını koymuşsunuz. Bayağı emek harcamışsınız listeniz için. Tebrikler.

  Listenizden sadece Tersine Dünya'yı okumuşum. Her Orhan Kemal kitabı gibi o da güzeldi. kitabını okuduktan sonra filmini de izleyebilirsiniz.

  Zamanın Kısa Tarihi ve Yetim Kalacak Küçük Şeyler benim kitaplığımda da var ama bu şenliğin listesine yazmadım. Okuduktan sonra kitapların yorumunu yaparsanız belki bir sonraki şenlikte onları okuyabilirim.

  Güzel bir liste olmuş. keyifli okumalar :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, görüşleriniz için teşekkür ederim.

   Yetim kalacak küçük şeyler anlatı kitabıymış. Açıkçası çok bir beklentim yok. Nedense yazarı çok övüyorlar. Umarım boşuna ovmuyorlardir.

   Zamanın Kısa Tarihine başladım ve 74.sayfadayım. Biraz ağır gibi ama yinede bir şeyler anlaşılıyor.

   Tersine Dünyada dediginiz gibi güzel vir kitaptır. Onu da kisa zaman içinde okumayı düşünüyorum.

   Sizlere de keyifli okumalar. :)

   Sil