18 Kasım 2016 Cuma

Darwinya - Robert Charles Wilson | Yorum

Kitabın Türkçe Adı: Darwinya
Kitabın Özgün Adı: Darwinia
Yazarı: Robert Charles Wilson
Çeviren: Sönmez Güven
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 384
Tür: Bilim-kurgu, Alternatif tarih.
Baskı Tarihi: Ağustos, 2014
Fiyatı: 24 TL
Puanım: 5 / 4
Satın almak veya incelemek için: D&R, Kitapyurdu, İdefix, İlknokta, Eganba, BKM.

ARKA KAPAK:

Kazandığı ödüller arasında John W. Campbell Anma Ödülü, Philip K. Dick Ödülü, Theodore Sturgeon Anma Ödülü bulunan ve yaşayan en iyi bilimkurgu yazarlarından biri olan Robert Charles Wilson'dan, mucize kıta Darwinya'nın gizemli öyküsünün anlatıldığı nefes kesici bir roman. 

1912'de insanlık tarihi bir mucizeyle altüst olur. Avrupa topraklarında artık Darwinya adlı yeni bir kıta ortaya çıkmıştır. Amerika'dan Darwinya'ya keşfe giden Guilford Law, hayal edebileceğinin çok ötesinde bir kaderle yüz yüze gelir. Usta yazar Robert C. Wilson, çok farklı bir yirminci yüzyılı anlattığı bu bilimkurgu romanında, sadece tarihe ve evrime bir alternatif getirmiyor, aynı zamanda modern insanın ve yaşadığımız dünyanın "öteki"sine yönelik tekinsiz bir yorum sunuyor.


YORUMUM:

1912 yılında Avrupa kıtasının büyük bir kısmında mucizevi bir şey oluyor; Eski Avrupa yok oluyor ve yeni yeni bitkiler, yeni tür hayvanlar meydana çıkıyor. Ülkeler ve bu ülkelerde yaşayan bütün canlılar da bu yok oluşa dahil oluyorlar, kimse onlara ne olduğunu bilmiyor. Kısacası koskoca Avrupa gidiyor yerine koskocaman Amazonvari bir habitat ortaya çıkıyor. Dini kesim bu değişimi Tanrı'nın dokunuşuna ve varlığına yoruyor. Hatta medya bile doğa-bilimcilerle dalga geçmek için bu yenilenmiş kıtaya Darwinya adını veriyorlar. Sanırım hani evrim vardı yaratılış yoktu demek istiyorlar.

Biz ise Mucize'den 8 yıl sonra Eşi ve küçük kızıyla Amerika'dan Yeni İngiltere'ye giden Guilford Law isimli genç bir fotoğrafçının yaşadıklarına tanık oluyoruz. Kendisi bir fotoğrafçı ve eşini ve kızını Yeni Londra'da bırakıp keşif ekibiyle Darwinya'nın Avrupa kısmını inceleye gidecek.

Diğer yandan ise Mucize'den sonra Tanrılarla konuştuğunu iddia edip; insanların geçmişini geleceğini gören, kayıp eşyaları bulan, hastalıklarının iyileşip iyileşmediğini söyleyen ve bu sayede yolunu bulan Elias Vale'in yaşadıklarına tanık oluyoruz.

Başka karakterlerin gözünden de kitabımızı okusak da olayların çoğunluğu bu iki karakterimiz ve onların çevrisinde geçiyor.

Kitabı okumaya başlamadan önce aklıma hemen Jules Verne'in Dünya'nın Merkezine seyahat kitabı gelmişti. D.M.S. kitabındaki gibi bu kitapta da çevremizi keşfe çıkacağız ve değişik maceralar yaşayacağız sanmıştım. Ancak durum çok farklı yerlere uzanıyor. Darwinya'da macera yaşamıyor muyuz? Tabi ki yaşıyoruz ama işler orada bitmiyor.

Darwinya, bazı okuyuculara ağır gelebilir. Nedeni ise hem kitabın ağır ilerlemesi hem de bazı bölümlerin çokça Kutsal Kitap göndermeleri, kozmoloji ve doğa-bilim terimleri / göndermeleri içermesi. Ben bazı bilgileri biliyordum bazılarını ise Google'ladım. Okurken pek sıkıntı çekmedim.

Kitap kesinlikle zaman kaybı değildi. Benim tek eksik bulduğum kısım Darwinya'daki canlıları daha çok tanımamak oldu, 3-5 yaratıkla falan karşılaşıyoruz ancak fazlasını göremiyoruz. Tasvirler ise çok yetersiz kalmış. Yazar bu kısımlarda cimri davranmış veya hayal gücü yetmemiş olabilir. Bu yüzden kitaptan yarım puan kırdım. Bir yarım puan ise bazı karakterlerin gereksiz yere ölmesi ve bazı kısımların okuyucuya aktarılamaması yüzünden kırdım. 

Beklentiyi yüksek tutmazsanız keyif alabilirsiniz.

Son olarak bir alıntıyla bitirelim: 

"Bilim bakmak demekti... Özel bir tarzda bakmak. Özellikle de anlamadığımız şeylere dikkatle bakmak. Söz gelimi yıldızlara bakmak ve onlardan korkmamak, onlara tapmamak, sadece sorular sormak, bir sonraki ve onun ardındaki sorulara açılacak kapıların anahtarlarını bulmak."

ESENLİKLER...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder